NEWS.am-ը մասնակի կրճատումներով ներկայացնում է Իսրայելի խորհրդարանի նախկին աշխատակից Սյուզան Հաթիս Ռոլեֆի հոդվածը, որը հրապարակվել է իսրայելական «The Jerusalem Post» պարբերականում:
Առաջին համաշխարհային պատերազմի ժամանակ, 1915-1916 թվականներին թուրքերը պատասխանատու են եղել Օսմանյան կայսրությունում 1,5 միլիոն հայերի զանգվածային սպանությունների համար: Առաջիններից մեկը, ով զգուշացրել է չարագործության բնույթի եւ մեծ ընդգրկման մասին եղել է Աարոն Աարոնսոնը` Զիհրոն-Յաակովի հայտնի գյուղատնտեսը, որը հիմնադրել էր «Նիլի» լրտեսական ցանցը: Այն օսմանյան զորքերի տեղաշարժի եւ այլ ռազմավարական հարցերի մասին կարեւոր տեղեկություններ էր հավաքում եւ փոխանցում էր բրիտանական իշխանություններին:
Աարոնսոնի ազգակիցներից եւ գործընկերներից մի քանիսն իսկապես ականատես են եղել սպանդի դրսեւորումներին: 1916թ. նոյեմբերին Աարոնսոնը բրիտանական իշխանություններին ուղարկեց «Հայաստանի օգտին» հուշագիրը, որտեղ նկարագրել է վայրագությունները: Դրանից էլ մեկ ամիս առաջ Աարոնսոնը նամակ էր ուղարկել առաջատար ամերիկացի սիոնիստ, դատավոր Ջուլիան Մաքին` փորձելով համոզել նրան ընդունել բրիտանահաճո դիրքորոշում: Այդ նամակում Աարոնսոնը նկարագրել է նաեւ հայերի կոտորածները` պնդելով, թե հայերի եւ հնարավոր է նաեւ հրեաների դեմ օսմանյան քաղաքականության վրա գրված է «պատրաստված է Գերմանիայում»:
Սակայն, մինչեւ վերջերս Իսրայելը լռում էր այդ իրադարձությունների մասին` բերելով բազմաթիվ փաստարկներ, որոնցից յուրաքանչյուրը խայտառակություն է:
Առաջին փաստարկն այն է, որ Թուրքիան չի ընդունում հայերի պլանավորված հետեւողական սպանությունները, նաեւ նվազեցնում է տուժածների քանակը (թիվ, որն արդարացնում է «գենոցիդ» տերմինը), եւ քանի որ Իսրայելը տարիներ շարունակ Թուրքիային դիտարկել է որպես ռազմավարական դաշնակից` մուսուլմանական հատուկենտ երկրներից մեկը, որ կարող էր այդպիսինը համարվել, ապա Իսրայելի համար ճիշտ կլիներ «չարթնացնել քնած շանը»: Այն փաստը, որ այլ պետություններ, այդ թվում ԱՄՆ-ն նույն քաղաքականություն էին որդեգրել` արդարացնում էր Իսրայելի դիրքորոշումը:
Երկրորդ արդարացումը եղել է այն, որ եթե հայերի կոտորածն անվանել գենոցիդ, ապա դա կարող է նվազեցնել Հոլոքոստի հրեշավորությունը: Իսրայելի այս դիրքորոշումը վերաբերում է նաեւ ցեղասպանության մյուս դեպքերին, եւ իմ կարծիքով, ոչ միայն հիմնավորված չէ, այլեւ խատառակություն է: Հրեական Հոլոքոստը հանգամանքների եւ դրսեւորումների տեսանկյունից, անկասկած, բացառիկ է: Այդուամենայնիվ դա չի արդարացնում մյուս ժողովուրդների հետ տեղի ունեցած սարսափները մերժելն ու նսեմացնելը:
Երրորդ փաստարկ. քանի որ մենք չենք սիրում, երբ մեզ քննադատում են պաղեստինցիների նկատմամբ ունեցած վերաբերմունքի համար` մենք էլ պետք է խուսափենք քննադատել մյուս երկրներին իրենց փոքրամասնությունների նկատմամբ դրսեւորած վերաբերմունքի համար: Այս արդարացումը հիմարություն է եւ կարող է  հարվածել մեզ բումերանգի նման, քանի որ որքան էլ խնդրահարույց է եղել արաբ քաղաքացիների եւ պաղեստինցիների հետ մեր հարաբերությունների պատմությունը, այն ընդհանրապես նման չէ այն ոճրագործություններին, որոնց մասին մենք խոսում ենք:
Խայտառակություն է, որ միայն հիմա, երբ Թուրքիայի հետ Իսրայելի հարաբերությունները թուրքական անսանձ հարձակումների պատճառով աննախադեպ սուր են, Իսրայելը վերջապես որոշել է հնարավորություն տալ իր հասարակությանը խոսել Հայոց Ցեղասպանության մասին:
Իսրայելի խորհրդարանի պատգամավոր Զեհավ Գալ-Օնայի առաջարակով մայիսի 18-ին Կնեսետը որոշեց այդ թեմայով բաց քննարկում անցկացնել Կրթության, մշակույթի եւ սպորտի հանձնաժողովում, որի լսումները հանրային են, իսկ արձանագրությունն ամբողջությամբ հրապարակվում է Կնեսետի կայքում:
Ոչ ոք դեմ չեղավ այդ հարցը հանձնաժողովում քննարկելուն: Աջակողմյան, ձախակողմյան, կրոնական ու աշխարհիկ հռետորները ելույթ էին ունենում դրա օգտին: Լավ է ուշ, քան երբեք, բայց խայտառակություն է, որ այսքան ուշ:

Новости Армении – NEWS.am приводит статью бывшего сотрудника Кнессета Сьюзан Хаттис Ролеф, опубликованную в израильской «The Jerusalem Post», с некоторыми сокращениями:
В 1915–1916 гг., во время Первой мировой войны, турки были ответственны за массовое убийство 1,5 млн. армянских жителей Османской империи. В числе первых, кто предупредил о характере и масштабах злодеяния, был Аарон Ааронсон – известный агроном из Зихрон-Яакова, учредивший шпионскую сеть «Нили», которая в ходе войны собирала информацию о передвижениях османских войск и других стратегических вопросах и передавала ее британским властям.
Некоторые из родственников и коллег Ааронсона действительно были очевидцами кровавых проявлений резни. В ноябре 1916 г. Ааронсон отправил британским властям меморандум, озаглавленный «В пользу Армении», в котором он описал зверства.
В предыдущем месяце он направил длинное письмо судье Джулиану Маку, ведущему американскому сионисту, в котором он пытался убедить его принять пробританскую позицию, среди прочего описав резню армян, утверждая, что османская политика как против армян, так и евреев (которые, он опасался, могут пострадать от подобной ситуации) носила на себе надпись «сделано в Германии».
Однако же до недавнего времени Израиль решил игнорировать это событие, приводя многочисленные оправдания, каждое из которых является позором.
Первый аргумент – то, что, поскольку Турция отрицает, что когда-либо происходило систематическое убийство армян, а также приуменьшает количество пострадавших (число, которое оправдывает термин «геноцид»), и так как в течение многих лет Израиль рассматривал Турцию как стратегического союзника – одно из немногих мусульманских государств, которое он мог считать таковым, – Израиль поступил бы правильно, «не будя спящего пса». Тот факт, что другие государства, включая США, приняли аналогичную политику, казалось, оправдывал позицию Израиля.
Вторым оправданием было то, что, если назвать резню армян геноцидом, это может умалить чудовищность Холокоста – это израильская позиция, которая затрагивает и другие случаи геноцида (и это, на мой взгляд, не только необоснованно, но и позорно). Еврейский Холокост как с точки зрения его обстоятельств, так и проявлений, без сомнения, уникален. Тем не менее, это не оправдывает того, что мы умаляем или игнорируем ужасы, которые произошли с другими народами.
Третий предлог – то, что, поскольку мы не любим, когда другие критикуют наше обращение с палестинцами, мы должны избегать критики в адрес других государств за их отношение к своим меньшинствам. Это оправдание просто глупо и легко может вернуться бумерангом, так как, насколько бы проблематичной ни была история нашего отношения к нашим арабским гражданам (и палестинцам вообще), оно совсем не похоже на виды деяний, о которых мы говорим. Это позор, что только сейчас, когда отношения Израиля с Турцией ухудшились до беспрецедентного уровня из-за необузданных турецких атак, Израиль, наконец, решил дать своей общественности говорить о Геноциде армян.
18 мая пленум, наконец, решил после предложения члена Кнессета Зехавы Гал-Она провести открытые дебаты по этой теме в Комитете по вопросам образования, культуры и спорта, слушания в котором публичны, а на сайте Кнессета публикуется полный протокол.
Никто не выступил против рассмотрения этого вопроса в Комитете, и все ораторы, правые и левые, религиозные и светские, говорили в его пользу. Все, что можно сказать: «Лучше поздно, чем никогда», но какой позор, что это длилось так долго.