ԱՄՆ նախագահ Ջո Բայդենի մամուլի քարտուղար Ջեն Պսակիին մեղադրել են ԱՄՆ զինված ուժերի նկատմամբ անհարգալից վերաբերմունքի մեջ, հայտնում է «Գազետա»-ն` վկայակոչելով Politico-ն:
Ճեպազրույցի ժամանակ նրան հարցրել են այն մասին` արդյո՞ք Բայդենը որեւէ որոշում կայացրել Տիեզերական ուժերի (Space Force) ապագայի վերաբերյալ, որը ստեղծվել է նախկին առաջնորդ Դոնալդ Թրամփի վարչակազմի աջակցությամբ:
«Вау, Space Force: Այն այսօրվա ինքնաթիռն է: Սա հետաքրքիր հարց է: Ես հաճույքով կխորհրդակցեմ մեր կոնտակտային անձի հետ Space Force-ում»,- պատասխանել է Պսակին:
Լրատվամիջոցները մամուլի քարտուղարի խոսքերը ոչ թե որպես Տիեզերական ուժերի անվանումը չիմանալ են որակել, այլ` որպես կատակ:
Politico-ն գրում է, որ, ըստ ամենայնի, Պսակին այս հարցը համեմատել է Air Force One-ի գունային սխեմայի վերաբերյալ նախորդ հարցի հետ:
«Սարսափելին այն է, թե ինչպես է Բայդենի մամուլի քարտուղարը արժեզրկում մեր բանակի մի ամբողջ ճյուղ` հանուն կատակի կամ սուր արտահայտության, որը, ես համոզված եմ, դուրս կգար Չինաստանին»,- ասել է սենատոր Մայք Ռոջերսը:

Пресс-секретаря президента США Джо Байдена Джен Псаки обвинили в неуважении к Вооруженным силам США, сообщает Gazeta со ссылкой на Politico.
В ходе брифинга ей задали вопрос о том, принимал ли Байден какие-либо решения относительно будущего Космических сил (Space Force), основанных при поддержке администрации экс-лидера Дональда Трампа.
«Вау, Space Force. Это самолет сегодняшнего дня. Это интересный вопрос. Я с удовольствием проконсультируюсь с нашим контактным лицом в Space Force», — ответила Псаки.
СМИ расценили слова пресс-секретаря не как незнание названия Космических войск, а как шутку.
Как пишет Politico, Псаки, по-видимому, сравнила этот вопрос с предыдущим вопросом о цветовой схеме Air Force One.
«Пугает то, как пресс-секретарь Байдена обесценивает целый род наших войск ради колкой фразы или шутки, которая, я уверен, понравилась бы Китаю», — заявил сенатор Майк Роджерс.