ՆԱՍԱ-ն ԱՄՆ նախագահ Ջո Բայդենի դրած խնդիրների կատարման շրջանակում  ստեղծում է կլիմայի հարցերով ավագ խորհրդականի նոր պաշտոն:
Գեւին Շմիդտը, որը ներկայումս ղեկավարում է Նյու Յորքում ՆԱՍԱ-ի Գոդարդի անվան տիեզերական գիտությունների ինստիտուտը (GISS), այս պաշտոնում պարտականությունները կատարելու է այնքան ժամանակ, մինչեւ կընտրվի մշտական թեկնածու:
«Ավագ խորհրդականը ՆԱՍԱ-ի ղեկավարությանը կտրամադրի տեղեկատվություն եւ գործակալության կլիմայի հետ կապված գիտական, տեխնոլոգիական եւ ենթակառուցվածքային ծրագրերի ամբողջ սպեկտրով հանձնարարականները»,- ասել է ՆԱՍԱ-ի ադմինիստրատորի պաշտոնակատար Սթիվ Յուրչիկը:
ՆԱՍԱ-ն, հնարավոր է, ավելի հայտնի է իր տիեզերական հետազոտություններով, բայց մոլորակի ուսումնասիրումը նույնպես նրա առաքելության առանցքային մասն է:
ՆԱՍԱ-ն ունի ավելի քան երկու տասնյակ արբանյակներ եւ սարքեր, որոնք հետեւում են կլիմայական առանցքային ցուցանիշներին, եւ համարվում է Երկրի վրա կատարվող փոփոխությունների հետազոտման առաջատար գործակալություններից մեկը:
Նոր գիտական խորհրդատուն նաեւ առաջադրելու է նախաձեռնություններ աերոգնացության եւ այլ տեխնոլոգիաների ոլորտում՝ ուղղված ածխածնի երկօքսիդի արտանետումների կրճատմանը:

НАСА создает новую должность старшего советника по климату в рамках выполнения задач, поставленных президентом Джо Байденом.
Гэвин Шмидт, который в настоящее время возглавляет Институт космических наук имени Годдарда (GISS) НАСА в Нью-Йорке, будет исполнять обязанности до тех пор, пока не будет избран постоянный кандидат.
«Эта должность предоставит руководству НАСА критическую информацию и рекомендации по всему спектру научных, технологических и инфраструктурных программ агентства, связанных с климатом», - сказал исполняющий обязанности администратора НАСА Стив Юрчик.
НАСА, возможно, более известно своими космическими исследованиями, но изучение нашей родной планеты также является ключевой частью его миссии.
У НАСА более двух десятков спутников и приборов, наблюдающих за ключевыми климатическими показателями, и оно считается одним из ведущих агентств по наблюдению за изменениями на Земле.
Новый научный советник также будет продвигать инициативы в области аэронавтики и других технологий, направленные на сокращение выбросов двуокиси углерода.