ԱՄՆ նախագահ Ջո Բայդենը Չինաստանին անվանել է Ամերիկայի ամենալուրջ մրցակիցը, բայց ասել է, որ Միացյալ Նահանգները պատրաստ է աշխատել Չինաստանի հետ, երբ դա իր շահերից բխի:
«Մենք ուղղակիորեն մեզ վրա կվերցնենք այն մարտահրավերները, որոնք Չինաստանը նետում է մեր բարեկեցությանը, անվտանգությանը եւ ժողովրդավարական արժեքներին»,- ասել է Բայդենը՝ Պետդեպարտամենտ կատարած իր առաջին այցի ժամանակ ունեցած ելույթում:
«Մենք կդիմակայենք Չինաստանի տնտեսական չարաշահումներին, կդիմակայենք նրա ագրեսիվ գործողություններին, որպեսզի հետ մղենք Չինաստանի հարձակումը մարդու իրավունքների, մտավոր սեփականության եւ համաշխարհային կառավարման վրա»,- ասել է նա: «Բայց մենք պատրաստ ենք աշխատել Պեկինի հետ, երբ դա բխի Ամերիկայի շահերից»:

Президент США Джо Байден назвал Китай самым серьезным конкурентом Америки, но сказал, что Соединенные Штаты готовы работать с Китаем, когда это будет в их интересах.
«Мы непосредственно возьмем на себя вызовы, которые Китай бросает  нашему процветанию, безопасности и демократическим ценностям», - сказал Байден в речи во время своего первого визита в Государственный департамент.
«Мы будем противостоять экономическим злоупотреблениям Китая, противодействовать его агрессивному курсу действий, чтобы отразить атаку Китая на права человека, интеллектуальную собственность и глобальное управление», - сказал он. «Но мы готовы работать с Пекином, когда это будет в интересах Америки».