Նախագահ Ջո Բայդենը հայտարարել է, որ նախատեսում է ավելացնել ԱՄՆ փախստականների մուտքի քվոտան: «Այսօր ես հաստատում եմ կարգադրությունը` սկսելու փախստականների ընդունման մեր ծրագիրը վերականգնելու քրտնաջան աշխատանքը, որպեսզի օգնենք բավարարել աննախադեպ համաշխարհային կարիքները»,- ասել է Բայդենը: «Ժամանակ կպահանջվի, որպեսզի վերականգնվի այն, ինչին այդքան մեծ վնաս է հասցվել»:
Երբ Դոնալդ Թրամփը ստանձնեց իր պաշտոնը 2017-ին, նրա նախորդի՝ Բարաք Օբամայի կողմից սահմանված ֆինանսական տարվա փախստականների առավելագույն թիվը 110 000 էր: Թրամփը պաշտոնից հեռացավ այն բանից հետո, երբ ընթացիկ ֆինանսական տարվա համար սահմանեց 15 000-ը՝ սա 1980-ին Փախստականների մասին օրենքի ընդունումից ի վեր ամենացածր մակարդակն էր:
Բայդենը պարտավորվել է հոկտեմբերի 1-ից սկսած 12 ամսվա ընթացքում փախստականների ընդունելության տարեկան չափը հասցնել 125 000-ի: Նախագահը նախքան տարեկան չափը սահմանելը պետք է խորհրդակցի Կոնգրեսի հետ:
Նախագահը նաեւ ասել է, որ ինքը հրահանգ կտա գործակալություններին` միջազգային մակարդակով խթանելու ԼԳԲՏ իրավունքները, ներառյալ ԼԳԲՏ փախստականների եւ ապաստան հայցողների պաշտպանությունը:

Президент Джо Байден объявил, что планирует увеличить квоту на въезд в США беженцев. «Сегодня я утверждаю распоряжение о начале тяжелой работы по восстановлению нашей программы приема беженцев, чтобы помочь удовлетворить беспрецедентные глобальные потребности», - сказал Байден. «Потребуется время, чтобы восстановить то, что было так сильно повреждено».
Когда Дональд Трамп вступил в должность президентом в 2017 году, потолок количества беженцев на финансовый год, установленный его предшественником  Бараком Обамой, составлял 110 000 человек. Трамп покинул свой пост после того, как установил ограничение в 15 000 на текущий финансовый год - самый низкий уровень с момента принятия Закона о беженцах в 1980 году.
Байден пообещал увеличить годовой лимит приема беженцев до 125 000 в течение 12-месячного периода, начиная с 1 октября. Президент должен проконсультироваться с Конгрессом, прежде чем устанавливать годовой лимит.
Президент также сказал, что издаст директиву агентствам по продвижению прав ЛГБТ на международном уровне, включая защиту ЛГБТ-беженцев и лиц, ищущих убежища.