ԱՄՆ Ներկայացուցիչների պալատի 170 անդամներ ստորագրել են պետքարտուղար Էնթոնի Բլինքենին ուղղված նամակ, որում նախագահ Ջո Բայդենի վարչակազմին կոչ են արել զբաղվել Թուրքիայում մարդու իրավունքների «անհանգստություն առաջացնող» խնդրով, հաղորդում է Reuters-ը:
Նամակում նշվում է, որ Թուրքիան երկար ժամանակ եղել է ԱՄՆ-ի կարեւոր գործընկերը, սակայն նախագահ Թայիփ Էրդողանի վարչակազմը սրել է հարաբերությունները:
«Մարդու իրավունքների ռազմավարական խնդիրները զգալի ուշադրության են արժանանում մեր երկկողմ հարաբերություններում, բայց Թուրքիայում մարդու իրավունքների լուրջ խախտումները եւ ժողովրդավարությունից նահանջը նույնպես լուրջ մտահոգություն են առաջացնում»,- ասվում է նամակում:
Էրդողանը փետրվարի 20-ին հայտարարել է, որ Թուրքիայի եւ ԱՄՆ-ի ընդհանուր շահերը գերակշռում են նրանց տարաձայնություններին, եւ Թուրքիան ցանկանում է բարելավել համագործակցությունը Վաշինգտոնի հետ:
Վաշինգտոնը նաեւ բազմիցս մտահոգություն է հայտնել իրավունքների եւ ազատությունների վերաբերյալ: Օրենսդիրների նամակում ասվում է, որ Էրդողանը եւ նրա կուսակցությունը թուլացրել են Թուրքիայի դատական համակարգը, քաղաքական դաշնակիցներին նշանակել են առանցքային ռազմական եւ հետախուզական պաշտոններում, եւ անօրինական կերպով բանտարկել են քաղաքական հակառակորդներին, լրագրողներին եւ փոքրամասնությունների ներկայացուցիչներին:

One hundred seventy members of the US House of Representatives signed a bipartisan letter sent to Secretary of State Antony Blinken urging President Joe Biden’s administration to address “troubling” human rights issues as it formulates policy for dealings with Turkey, Reuters reported.
The letter notes that NATO ally Turkey has long been an important US partner, but says the administration of President Recep Tayyip Erdogan has strained the relationship.
“Strategic issues have rightfully received significant attention in our bilateral relationship, but the gross violation of human rights and democratic backsliding taking place in Turkey are also of significant concern,” said the letter.
Erdogan said on Feb. 20 that the common interests of Turkey and the United States outweigh their differences and Turkey wants improved cooperation with Washington.
Washington has also expressed repeated concern over rights and freedoms. The lawmakers’ letter said Erdogan and his party have weakened Turkey’s judiciary, installed political allies in key military and intelligence positions, and wrongfully imprisoned political opponents, journalists, and members of minority groups.