ԱՄՆ Ներկայացուցիչների պալատի 170 անդամներ ստորագրել են պետքարտուղար Էնթոնի Բլինքենին ուղղված նամակ, որում նախագահ Ջո Բայդենի վարչակազմին կոչ են արել զբաղվել Թուրքիայում մարդու իրավունքների «անհանգստություն առաջացնող» խնդրով, հաղորդում է Reuters-ը:
Նամակում նշվում է, որ Թուրքիան երկար ժամանակ եղել է ԱՄՆ-ի կարեւոր գործընկերը, սակայն նախագահ Թայիփ Էրդողանի վարչակազմը սրել է հարաբերությունները:
«Մարդու իրավունքների ռազմավարական խնդիրները զգալի ուշադրության են արժանանում մեր երկկողմ հարաբերություններում, բայց Թուրքիայում մարդու իրավունքների լուրջ խախտումները եւ ժողովրդավարությունից նահանջը նույնպես լուրջ մտահոգություն են առաջացնում»,- ասվում է նամակում:
Էրդողանը փետրվարի 20-ին հայտարարել է, որ Թուրքիայի եւ ԱՄՆ-ի ընդհանուր շահերը գերակշռում են նրանց տարաձայնություններին, եւ Թուրքիան ցանկանում է բարելավել համագործակցությունը Վաշինգտոնի հետ:
Վաշինգտոնը նաեւ բազմիցս մտահոգություն է հայտնել իրավունքների եւ ազատությունների վերաբերյալ: Օրենսդիրների նամակում ասվում է, որ Էրդողանը եւ նրա կուսակցությունը թուլացրել են Թուրքիայի դատական համակարգը, քաղաքական դաշնակիցներին նշանակել են առանցքային ռազմական եւ հետախուզական պաշտոններում, եւ անօրինական կերպով բանտարկել են քաղաքական հակառակորդներին, լրագրողներին եւ փոքրամասնությունների ներկայացուցիչներին:

Сто семьдесят членов Палаты представителей США подписали  письмо, направленное госсекретарю Энтони Блинкену, в котором содержится призыв к администрации президента Джо Байдена заняться «вызывающими беспокойство» проблемами прав человека в Турции, передает Reuters.
В письме, отмечается, что  Турция долгое время была важным партнером США, но администрация президента Тайипа Эрдогана обострила отношения.
«Стратегическим вопросам по правам человека уделяется значительное внимание в наших двусторонних отношениях, но серьезные нарушения прав человека и отступление от демократии, происходящие в Турции, также вызывают серьезную озабоченность», - говорится в письме.
Эрдоган заявил 20 февраля, что общие интересы Турции и США перевешивают их разногласия, и Турция хочет улучшения сотрудничества с Вашингтоном.
Вашингтон также неоднократно выражал озабоченность по поводу прав и свобод. В письме законодателей говорится, что Эрдоган и его партия ослабили судебную систему Турции, назначили политических союзников на ключевые военные и разведывательные должности и незаконно заключили в тюрьму политических оппонентов, журналистов и представителей меньшинств.