Այս տարի դիմորդների ընդհանուր թիվը, այդ թվում՝ նաեւ ԼՂՀ-ից դիմողները, կազմում է 17 655, ինչը նախորդ տարվա դիմորդների թվից պակաս է 1510-ով: Այս մասին այսօր` մայիսի 12-ին լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ ասաց Գնահատման եւ թեստավորման կենտրոնի (ԳԹԿ) մամուլի պատասխանատու Գայանե Մանուկյանը: Նրա ներկայացմամբ, այս տարի «Հայոց լեզու եւ հայ գրականություն» առարկայից դիմում-հայտ է ներկայացրել 11 162 աշակերտ, «Աշխարհագրությունից»` 331, «Ընդհանուր պատմությունից»` 513, «Կենսաբանությունից»`1 766, «Մաթեմատիկայից»`9 290, «Հայոց պատմությունից»`3 272, «Քիմիայից»`1 342, «Անգլերենից»` 7 787, «Գերմաներենից»` 512, «Ֆրանսերենից»`433, «Իսպաներենից»`18, «Իտալերենից»`5, «Պարսկերենից»`1, «Ֆիզիկայից»`4 099, իսկ «Ռուսաց լեզվից»`1 047 աշակերտ: Երեւանի դիմորդների թիվը 6 160 է, իսկ ԼՂՀ-ի դիմորդների թիվը` 876:
Ըստ Գ. Մանուկյանի, արդեն հաստատվել են միասնական քննությունների օրերը՝ ըստ առարկաների. «Կենսաբանություն» «Ընդհանուր պատմություն» «Աշխարհագրություն» առարկանների միասնական քննությունները կանցկացվեն հունիսի 1-ին, «Հայոց լեզու եւ հայ գրականություն» առարկայի քննությունը`հունիսի 4-ին, «Ֆիզիկա» առարկայինը` հունիսի 8-ին, «Օտար լեզու» առարկայի քննությունը (անգլերեն, ֆրանսերեն, գերմաներեն, ռուսաց լեզու, իսպաներեն, պարսկերեն, իտալերեն)` հունիսի 11-ին, «Մաթեմատիկա» առարկայինը`հունիսի 15-ին, «Հայոց պատմություն» եւ «Քիմիա» առարկաներինը` հունիսի 19-ին, իսկ «Ռուսաց լեզու» առարկայինը` հունիսի 23-ին:

Общее число абитуриентов Армении и Нагорного Карабаха в этом году составляет 17 тысяч 655, что на 1510 меньше чем в прошлом году. Об этом на пресс-конференции сообщила пресс-секретарь Центра тестирования и оценки Гаянэ Манукян.
По ее словам, заявку по специальностям армянский язык – литература представили 11 162 школьника, география — 331, общая история — 513, биология — 1 766, математика -9 290, история Армении — 3 272, химия — 1 342, английский язык — 7 787, немецкий язык — 512, французский — 433, испанский — 18, итальянский — 5, фарси — 1, физика — 4 099, русский язык — 1 047. Число абитуриентов в Ереване доходит до 6 160, а в Нагорном Карабахе – 876. По словам Манукян, уже определены дни единых экзаменов по предметно. Так, экзамены по предметам биология, общая история, география состоятся 1 июня, по предметам армянский язык и литература – 4 июня, физика – 8 июня, иностранные языки (английский, французский, фарси, итальянский, испанский, немецкий) – 11 июня, математика – 15 июня, история Армении и химия -19 июня, русский язык – 23 июня.