Արմավիրի մարզի Արտաշար գյուղի 100-ից ավելի բնակիչներ այսօր՝ մայիսի 13-ին Հայաստանի նախագահի նստավայրի առջեւ բողոքի ակցիա են կազմակերպել։ Նրանք նախագահից պահանջում են բացահայտել, թե փետրվարի 5-ին ով է սպանել եւ Սասունցի Դավիթ կայարանում կախել իրենց գյուղի բնակիչ 19-ամյա Մրազ Աճամյանին։
Եզդիների խոսքով, Մրազն այդ օրը գյուղից դուրս է եկել իր նշանածի տուն գնալու համար, սակայն չի վերադարձել։ Հետո նրա դին գտել են կայարանում կախված եւ վեց տեղից դանակահարված։ Սպանության առթիվ հարուցված քրեական գործը Էրեբունու քննչական բաժնի վարույթում է։
«Արդեն չորս ամիս է անցել, բայց ոչ մի բան չի բացահայտվել»,-վրդովված նշեց
Արտաշարի բնակիչներից մեկը։
«Պահանջում ենք Էրեբունու քննչական բաժնից գործը տեղափոխել մեկ ուրիշ տեղ։ Մանյակներին թաքցնում են։ Մենք կոնկրետ ժամանակ են տալիս պատասխանի համար, մեկ օր, երկու օր, երեք օր, եթե չէ, կրկնակի եւ եռակի ավել ժողովրդով ենք գալու,եթե պատասխան չեղավ կդիմենք եվրոպական ատյաններ»- NEWS.am-ի թղթակցի հետ զրույցում նշեց ակցիայի կազմակերպիչ Խաթո Աջամյանը, ով սպանվածի քեռին է։
Իսկ սպանվածի մայրը՝ Փոռի Աճամյանն էլ ասաց, որ եթե այստեղ գործը չբացահայտվի, իր որդու դիակը կհանի եւ կտանի Ռուսաստան. «Ես հայերին հարգելով՝ չորս ամիս համբերել եմ, եթե մեզ արհամարհում եք, ես դիակը կվերցնեմ եւ կգնամ Մոսկվա, եւ եթե էնտեղ էլ ինձ արհամարհեցին, ես ինքնասպանություն կգործեմ ձեր դռան առաջ»։
Մրազ Աճամյանին սպանել են ամուսնությունից տաս օր առաջ։ Գյուղի բնակիչները նշում են, որ նա թշնամի չի ունեցել եւ շատ խելոք ու համեստ տղա է եղել։
Ավելի ուշ ակցիայի մասնակիցներից Խաթո ԱՃամյանին եւ Ալի Խանին Նախագահականից կանչեցին եւ խոստացան, որ գործը կփոխեն մեկ այլ քննչական բաժին։
Հավելենք նաեւ, որ Նախագահականի առջեւ ոստիկանները մի պահ հարձակվեցին բողոքի ակցիայի մասնակիցների վրա եւ հրմշտելով փորձեցին հեռացնել նրանց։ Ի դեպ, ոստիկանները տղամարդկանց եւ կանանց առանձնացրել էին։ Հետագայում նրանց հաջողվեց նաեւ ակցիայի մասնակիցներին Նախագահականի մայթից տեղափոխել դիմացի մայթ։

13 мая более 100 жителей села Арташар Армавирской области организовали акцию протеста перед резиденцией президента Армении.
Они требуют от президента выяснить, кто 5 февраля убил и повесил на станции Сасунци Давид жителя их села, 19-летнего Мраза Ачамяна.
По словам езидов, в тот день Мраз ушел из села, чтобы пойти к своей невесте, но не вернулся. Потом нашли его труп, висящий на станции, с шестью ножевыми ранениями. Возбужденное в связи с убийством уголовное дело находится в производстве следственного отдела Эребуни. «Уже прошло 4 месяца, но ничего не раскрыто»,— возмущенно отметил один из жителей Арташара.
«Мы требуем перевести дело из следственного отдела Эребуни в другое место. Они скрывают маньяков. Мы даем конкретный срок для ответа, день, два, три, а если нет, то мы придем с народом в два-три раза больше, если не будет ответа, мы обратимся в европейские инстанции»,— в ходе беседы с корреспондентом Новости Армении — NEWS.am отметил организатор акции Хато Ачамян, который приходится дядей убитому.
Мраза Ачамяна убили за 10 дней до женитьбы. Жители села отмечают, что у него не было врагов и что он был очень умным и скромным парнем. Позднее из президентской резиденции вызвали участников акции Хато Ачамяна и Али Хана и пообещали перевести дело в другой следственный отдел. Добавим, что перед резиденцией президента полицейские в один момент напали на участников акции протеста и, толкаясь, попытались удалить их. Они отделили мужчин и женщин. Позднее им удалось перевести участников акции на противоположную сторону улицы.