Ավստրալիայում արեւադարձային անտառների կործանման արագությունը վերջին 35 տարում կրկնապատկվել է: Այս մասին են վկայում Ջեյմս Քուկի համալսարանի հետազոտողների տվյալները։
1985 թվականից Ավստրալիա մայրցամաքի հյուսիսում անցկացված լայնածավալ միջազգային հետազոտության ընթացքում գիտնականները կարողացել են պարզել, որ մայրցամաքի անտառներում արեւադարձային ծառերն ավելի արագ են անհետանում կլիմայի գլոբալ փոփոխության բացասական հետեւանքների պատճառով: Ջեյմս Քուկի համալսարանի արեւադարձային անտառների էկոլոգիայի պրոֆեսոր Սյուզան Լոուրենսը ասում է, որ Ավստրալիայի հյուսիսային անտառներում ծառերի տարեկան կործանման թիվը «վերջին 35 տարվա ընթացքում կրկնապատկվել է»:
Գիտնականները նշում են, որ գլոբալ տաքացման պատճառով ոչ միայն Ավստրալիայի հյուսիսային անտառների արեւադարձային ծառերն են մեռնում, այս երեւույթը բացասաբար է անդրադառնում «մայրցամաքի բոլոր տարածաշրջանների տեսակների ամբողջ բազմազանության վրա», բայց հենց անտառների արագ անհետացումն է հատկապես տագնապալի ածխաթթու գազը կլանելու եւ մոլորակի ջերմաստիճանը կայունացնելու ունակության առումով:
Օքսֆորդի համալսարանի պրոֆեսոր Յադվինդեր Մալին, որը մասնակցել է հետազոտությանը, նշել է, որ «վերջին տարիներին շատ են խոսում Մեծ արգելախութի մարջանների վրա կլիմայի փոփոխության ազդեցության մասին, սակայն Ավստրալիայի արեւադարձային անտառները ոչ պակաս արմատապես են փոխվում: «Մենք կարծում ենք, որ աշխարհի բոլոր արեւադարձային անտառները նման փոփոխությունների են ենթարկվում։ Եթե այդպես է, ապա գլոբալ տաքացումը մինչեւ 2 աստիճանից ցածր սահմանափակելու մեր նպատակը դառնում է եւ՛ ավելի հրատապ, եւ՛ ավելի դժվար»,- ասել է Մալին:
Հետազոտողները նշել են, որ իրենց մահից հետո անտառային ծառերն այլեւս չեն կլանում ածխաթթու գազը մթնոլորտից, եւ երբ դրանց բները քայքայվում են, իրենք են սկսում CO2 արտանետել՝ վերածվելով ջերմոցային գազերի լրացուցիչ աղբյուրի։ Ավստրալիայի արեւադարձային անտառներում կենսազանգվածի կորուստը վերջին 35 տարիների ընթացքում չի փոխհատուցվել նոր ծառերի տնկմամբ՝ զգալիորեն նվազեցնելով դրանց էկոլոգիական եւ կլիմայական ներուժը, ասում են գիտնականները:

The rate of rainforest loss in northern Australia has doubled in the past 35 years, the researchers from James Cook University inform.
In a major international study conducted in the north of the Australian continent since 1985, scientists have found that tropical trees in the continent's forests are disappearing faster due to the negative effects of global climate change. According to Susan Lawrence, professor of tropical ecology at James Cook University, the number of trees dying annually in the forests of northern Australia has doubled over the past 35 years.
Scientists say that not only are the tropical trees in Australia's northern forests dying out due to global climate warming, the phenomenon is negatively affecting "all species diversity across the continent," but it is the rapid loss of forests that is particularly alarming because of their ability to absorb carbon dioxide and stabilize the temperature of the planet.
Oxford University professor Jadwinder Mali, who participated in the study, noted that there has been much talk in recent years about the impact of climate change on the corals of the Great Barrier Reef, but Australia's rainforests are changing just as dramatically.
The researchers noted that once dead, forest trees no longer absorb carbon dioxide from the atmosphere, and as their trunks decompose, they themselves start releasing CO2, becoming an additional source of greenhouse gases. The loss of biomass in Australia's rainforests over the past 35 years has not been offset by the planting of new trees, which has significantly reduced their ecological and climatic potential, scientists say.