Իսրայելը կմասնակցի Բաքվում անցկացվելիք «Եվրատեսիլ-2012» միջազգային երգի մրցույթին: Այդ մասին տեղեկատվությունը տեղադրված է «Եվրատեսիլ-Ադրբեջան» ֆան-կլուբի պաշտոնական կայքում, հաղորդում է 1news.az-ը:
Ավելի վաղ հաղորդվում էր, որ Իսրայելը կարող է չմասնակցել մրցույթին, քանզի եզրափակչի հավանական օրը` 2012 թ. օգոստոսի 26-ը, համընկնում է Շավուոտի տոնի հետ: Իսրայելի օրենսդրության համաձայն` պետությունը այդ օրը իրավունք չունի մասնակցելու միջազգային որեւէ միջոցառման:
Շավուոտ տոնի հիմնական կրոնական իմաստը Եգիպտոսի Ելքի ժամանակ հրեաներին Սինայ լեռան վրա Տորայի զոհաբերումն է, հաղորդում է «Վիքիպեդիան»:

BAKU. - Israel will participate in Eurovision Song Contest 2012 in Baku, 1news.az reports referring to the official website of Eurovision-Azerbaijan fan club.
Earlier it was reported Israel might not participate in the song contest as the date of Eurovision Final coincides with Shavuot holiday. According to Israeli legislation, the state does not have a right to take part in international events during the holiday.
Shavuot commemorates the anniversary of the day God gave the Torah to the entire Israelite nation assembled at Mount Sinai.