Ռուսաստանում առանց պլաստիկի օգտագործման «Միր» քարտով վճարման նոր եղանակ կներդվի։ Այս մասին հայտնում է «Իզվեստիա» պարբերականը՝ վկայակոչելով վճարային համակարգի եւ խոշոր բանկերի ներկայացուցիչներին։
Գնումների համար հնարավոր կլինի վճարել QR կոդով, որի միջոցով վաճառողը դուրս կգրի գումար։ Վճարման նոր եղանակի ներդրումը կսկսվի հոկտեմբերի 25-ից։ Նախատեսվում է, որ կոդը կգեներացվի Mir Pay ծրագրում կամ բանկի հավելվածում։ Այդ մեթոդը հնարավոր կլինի օգտագործել միայն քարտն ունեցողի նույնականացումից հետո:
Ինչպես պարզաբանել են «Օտկրիտիե» բանկում, վճարման այս եղանակն ավելի հարմար կլինի, քան ներկայիսն արագ վճարման համակարգերում (FPS): «Այժմ օգտատերերը պետք է ավելի շատ գործողություններ կատարեն՝ միացնեն սմարթֆոնի տեսախցիկը, սկանավորեն QR կոդը, բացեն բջջային հավելվածը եւ  հաստատեն վճարումը»,- նշել են նրանք:

В России введут новый способ оплаты картой «Мир» без использования пластика. Об этом сообщает издание «Известия» со ссылкой на представителей платежной системы и крупных банков.
Оплатить покупки станет возможно с помощью QR-кода, через который продавец будет списывать деньги. Внедрять новый способ оплаты начнут с 25 октября. Планируется, что код будет формироваться в программе Mir Pay или в приложении банка. Использовать такой способ будет возможно только после аутентификации держателя карты.
Как пояснили в банке «Открытие», этот способ оплаты будет удобнее, чем действующий на данный момент в системе быстрых платежей (СБП). «Сейчас же пользователям необходимо выполнить на порядок больше действий: включить камеру смартфона, отсканировать QR-код, открыть мобильное приложение и подтвердить платеж», — пояснили там.