ՄԱԿ-ի միջազգային դատարանում ավարտվել են Հայաստանի եւ Ադրբեջանի միջեւ ընթացակարգային լսումները։
Հայաստանը ներկայում իր փաստարկներն է ներկայացնում ժամանակավոր միջոցների մասին Ադրբեջանի միջնորդության վերաբերյալ։
Նշենք, որ ավելի վաղ Բաքուն ՄԱԿ-ի միջազգային դատարանից պահանջել էր պարտավորեցնել Հայաստանին դադարեցնել «ադրբեջանական տարածքների ականապատումը» եւ Ղարաբաղ «ականներ տեղափոխելու» համար Լաչինի ճանապարհի օգտագործումը։
ՄԱԿ-ի դատարանում իր ելույթում Ադրբեջանի ներկայացուցիչ Էլնուր Մամեդովը պահանջել է շտապ միջոցներ ձեռնարկել Հայաստանի դեմ՝ պնդելով, որ իրենք «նոր ապացույցներ ունեն»։
«Ադրբեջանը նոր ապացույցներ ունի, որ Հայաստանը շարունակում է ականապատել ադրբեջանական տարածքները։ 2021 թվականին Ադրբեջանում հայտնաբերվել է հայկական արտադրության ավելի քան 2700 ական։ Այդ ականների մեծ մասը հայտնաբերվել է քաղաքացիական բնակավայրերում»,- նշել է նա:

Procedural hearings between Armenia and Azerbaijan have ended at the UN International Court of Justice.
Armenia is now presenting its arguments on Azerbaijan's request for interim measures.
Earlier Baku demanded the International Court of Justice to oblige Armenia to stop mining Azerbaijani territories and the use of the Lachin road for transporting mines to Karabakh.
In his statement to the UN court, Azerbaijan's representative Elnur Mammadov demanded urgent measures against Armenia, arguing that they have new evidence.
Azerbaijan has new evidence that Armenia continues to mine Azerbaijani territories, he said. According to him more than 2,700 Armenian-made mines were found in Azerbaijan in 2021. Most of these mines were found in civilian areas, Mammadov noted.
UN International Court of Justice: Armenia presents its arguments on Azerbaijan's request for interim measures