ՄԱԿ-ի միջազգային դատարանում ավարտվել են Հայաստանի եւ Ադրբեջանի միջեւ ընթացակարգային լսումները։
Հայաստանը ներկայում իր փաստարկներն է ներկայացնում ժամանակավոր միջոցների մասին Ադրբեջանի միջնորդության վերաբերյալ։
Նշենք, որ ավելի վաղ Բաքուն ՄԱԿ-ի միջազգային դատարանից պահանջել էր պարտավորեցնել Հայաստանին դադարեցնել «ադրբեջանական տարածքների ականապատումը» եւ Ղարաբաղ «ականներ տեղափոխելու» համար Լաչինի ճանապարհի օգտագործումը։
ՄԱԿ-ի դատարանում իր ելույթում Ադրբեջանի ներկայացուցիչ Էլնուր Մամեդովը պահանջել է շտապ միջոցներ ձեռնարկել Հայաստանի դեմ՝ պնդելով, որ իրենք «նոր ապացույցներ ունեն»։
«Ադրբեջանը նոր ապացույցներ ունի, որ Հայաստանը շարունակում է ականապատել ադրբեջանական տարածքները։ 2021 թվականին Ադրբեջանում հայտնաբերվել է հայկական արտադրության ավելի քան 2700 ական։ Այդ ականների մեծ մասը հայտնաբերվել է քաղաքացիական բնակավայրերում»,- նշել է նա:

В Международном суде ООН закончились процессуальные слушания между Арменией и Азербайджаном.
В настоящее время Армения представляет свои аргументы по ходатайству Азербайджана об указании временных мер.
Отметим, что ранее Баку потребовал от Международного суда ООН обязать Армению прекратить «минирование азербайджанских территорий» и использование Лачинской дороги для «перевозки мин» в Карабах.
В своем выступлении в суде ООН, представитель Азербайджана Эльнур Мамедов потребовал принять срочные меры против Армении, утверждая, что «у них есть новые доказательства».
«У Азербайджана есть новые доказательства того, что Армения продолжает минировать азербайджанские территории. В 2021 году в Азербайджане было обнаружено более 2700 мин армянского производства. Большая часть этих мин была обнаружены на гражданских территориях», - отметил он.