Tesla ընկերությունը հայտարարել է Կալիֆոռնիայում ինժեներական նոր շտաբ ստեղծելու մասին, հաղորդում է The Verge պորտալը:
Պատմականորեն Tesla-ի գլխավոր շտաբը գտնվում էր Կալիֆոռնիայում 2003 թվականից ի վեր, սակայն 2021 թվականի սկզբին այն տեղափոխվել է Օսթին, Տեխաս: Դրա պատճառը ընկերության ղեկավար Իլոն Մասկի եւ Կալիֆռնիայի իշխանությունների բախումներն էին։
Հաղորդվում է, որ Tesla-ն գրասենյակ կզբաղեցնի Պալո Ալտոյում, որտեղ նախկինում գտնվում էր Hewlett Packard ընկերությունը: Չնայած նահանգի իշխանությունների հետ բարդ հարաբերություններին՝ Tesla-ի գիգաֆաբրիկաներից մեկը գտնվում է Սան Ֆրանցիսկոյից ոչ հեռու գտնվող Ֆրեմոնտ քաղաքում։ Ընկերության մյուս գիգաֆաբրիկաները գտնվում են Նեւադա եւ Նյու Յորք նահանգներում, ինչպես նաեւ Բեռլինում եւ Շանհայում։ Հայտնի է, որ Կալիֆոռնիայի նահանգապետ Գեւին Նյուսոմը ողջունել է Մասկի որոշումը՝ բացել նահանգում կենտրոնակայանը։

Tesla announced a new engineering headquarters in California, according to The Verge.
Historically, Tesla's main headquarters has been located in California since its founding in 2003, but at the beginning of 2021, it moved to Austin, Texas. The reason for this was the conflicts between the head of the company, Elon Musk, and the California authorities.
It is reported that Tesla will occupy an office in Palo Alto, where Hewlett Packard used to be located. Despite uneasy relations with state authorities, one of Tesla's Gigafactories is located in the city of Fremont near San Francisco. The company's other Gigafactories are located in Nevada and New York, as well as Berlin and Shanghai. It is known that California Governor Gavin Newsom welcomed Musk's decision to open a headquarters in the state.