G7-ի արտաքին գործերի նախարարները պայմանավորվել են շարունակել աջակցությունն Ուկրաինային եւ պահպանել պատժամիջոցները Ռուսաստանի դեմ, ինչպես նաեւ համագործակցել սահմանափակիչ միջոցների վերահսկողությունը խստացնելու հարցում։ Այս մասին նրանք հայտարարել են Ուկրաինայի շուրջ իրավիճակին նվիրված նստաշրջանում՝ «յոթնյակի» արտգործնախարարների հանդիպման շրջանակում, որը տեղի է ունենում Կարուիձավայում (Նագանոյի պրեֆեկտուրա)։
«G7-ը հաստատել է, որ կպահպանի կոշտ պատժամիջոցները Ռուսաստանի դեմ, ինչպես նաեւ կշարունակի հզոր աջակցություն ցուցաբերել Ուկրաինային»,- նշվել է միջոցառման կազմակերպիչների հաղորդագրությունում։ Բացի այդ, նրանք «պայմանավորվել են համագործակցել պատժամիջոցները շրջանցելու դեմ պայքարում եւ հակազդել երրորդ երկրների կողմից Ռուսաստան զենքի մատակարարումներին»։
Այս առնչությամբ  Ճապոնիայի արտաքին գործերի նախարար Յոսիմասա Հայասին նշել է «համագործակցության ամրապնդման կարեւորությունը այդ թվում Գլոբալ Հարավի երկրների հետ»։ Այդ զարգացող պետությունները չեն միանում Մոսկվայի հանդեպ պատժիչ քաղաքականությանը՝ չեզոք դիրք գրավելով։
G7-ի արտաքին գործերի նախարարները նաեւ դատապարտել են Ռուսաստանի՝ Բելառուսի տարածքում տակտիկական միջուկային զենք տեղակայելու որոշումը։ Հայասին կարծիք է հայտնել, որ այդ որոշումը «կհանգեցնի իրավիճակի հետագա թեժացման»։

Главы МИД G7 договорились продолжать поддержку Украины и сохранять санкции против России, а также сотрудничать для ужесточения контроля над соблюдением ограничительных мер. Об этом они заявили на посвященной ситуации вокруг Украины сессии в рамках встречи глав МИД «семерки», проходящей в Каруидзаве (префектура Нагано).
«G7 подтвердила, что будет сохранять жесткие санкции против России, а также продолжать оказывать мощную поддержку Украине», - говорится в сообщении организаторов мероприятия. Кроме того, они «договорились укреплять сотрудничество в отношении [борьбы с] уклонением от санкций и в противодействии поставкам вооружений России третьими странами».
В этой связи глава японского МИД Ёсимаса Хаяси, председательствующий на заседании, отметил важность «укрепления сотрудничества со странами, в том числе Глобального Юга». Эти развивающиеся государства не присоединяются к санкционной политике в отношении Москвы, занимая нейтральную позицию.
Главы МИД G7 также осудили решение России разместить на территории Белоруссии тактическое ядерное оружие. Хаяси в этой связи высказал мнение, что это решение «приведет к дальнейшей эскалации ситуации».