ԱՄՆ նախկին նախագահ Դոնալդ Թրամփն ընտրարշավի համար 15,4 մլն դոլար է ստացել այն բանից երկու շաբաթ հետո, երբ Նյու Յորքում ատենակալների մեծ ժյուրին նրան մեղադրանքներ է ներկայացրել ֆինանսական փաստաթղթերի կեղծման մասին։ Այս մասին տեղեկացրել է CNN հեռուստաալիքը՝ հղում կատարելով Թրամփի նախընտրական շտաբին։
Թրամփի շտաբի ներկայացուցիչների կարծիքով՝ նվիրատվությունների նման աճը ցույց է տալիս, թե որքան շատ են կողմնակիցները համախմբվել նախկին նախագահի շուրջ՝ նրան մեղադրանքներ ներկայացնելուց հետո։ Ինչպես նշել է հեռուստաալիքը, իրավաբանական խնդիրները Թրամփին օգուտ են բերել  ինչպես քաղաքական, այնպես էլ ֆինանսական առումներով։
Ավելի վաղ տեղեկացվել էր, որ  Թրամփը հավաքել է ավելի քան 4 մլն դոլար՝ այն բանից 24 ժամ հետո, երբ Մանհեթենի դատախազ Ալվին Բրեգը սկսել էր աննախադեպ քաղաքական հետապնդումը նախկին նախագահի դեմ։ Իլոն Մասկը նշել է, որ Թրամփին դատարան կանչելը նպաստում է նրա վերընտրմանը 2024թ. նախագահական ընտրություններում։
Մարտի 30-ին ատենակալների մեծ ժյուրին Նյու Յորքում քվեարկել էր հօգուտ Թրամփին մեղադրանքներ ներկայացնելու Trump Organization ընկերության ֆինանսական փաստաթղթերի կեղծման գործով՝ պոռնոդերասանուհի Սթորմի Դենիելսին փող վճարելիս։ Ինչպես երեւում է ավելի ուշ հրապարակված մեղադրական եզրակացությունից, Թրամփին վերագրվում է գործնական փաստաթղթերի կեղծման 34 դեպք՝ այլ իրավախախտում կատարելու նպատակով։ Ինչպեղ նշել են ԶԼՄ-ները, մեղադրանքի յուրաքանչյուր կետը նախատեսում է առավելագույնը չորս տարվա բանտարկություն։

Бывший президент США Дональд Трамп получил на предвыборную кампанию $15,4 млн за две недели после того, как большое жюри присяжных в Нью-Йорке проголосовало за предъявление ему обвинений по делу о подлоге финансовых документов. Об этом сообщил телеканал CNN со ссылкой на штаб предвыборной кампании Трампа.
По мнению представителей штаба Трампа, такой рост пожертвований показывает, насколько сторонники сплотились вокруг экс-президента после предъявления ему обвинений. Как отмечает телеканал, юридические проблемы принесли Трампу пользу как в политическом, так и в финансовом плане.
Ранее сообщалось, что Трамп собрал более $4 млн за 24 часа после того, как прокурор Манхэттена Алвин Брэгг начал беспрецедентное политическое преследование в отношении него. Илон Маск предположил, что задержание Трампа поспособствует его переизбранию на президентских выборах в 2024 году.
30 марта большое жюри присяжных в Нью-Йорке проголосовало за предъявление обвинений Трампу по делу о подлоге финансовых документов компании Trump Organization при выплате денег порноактрисе Сторми Дэниэлс. Как следует из обнародованного позднее обвинительного заключения, Трампу инкриминируются 34 случая подлога деловых документов с целью совершить другое правонарушение. Как поясняют СМИ, каждый пункт обвинения предусматривает наказание максимум до четырех лет тюремного заключения.