Թայվանը աերոտիեզերական Boeing կորպորացիայից կգնի 400 հականավային հրթիռներ։ Այս մասին տեղեկացրել է Bloomberg գործակալությունը՝ հղում կատարելով գործարքի մանրամասներին ծանոթ աղբյուրին։
Գործակալությունը նշել է, որ խոսքը Harpoon տակտիկական հրթիռների մասին է։ Առաջին անգամ դրանք կլինեն ցամաքային, այլ ոչ թե նավային բազավորման հրթիռներ, ինչպես նախկինում էր։ Մատակարարումները կիրականացվեն Թայվանին զենք վաճառելու որոշման շրջանակում, որն ընդունվել է ԱՄՆ Կոնգրեսի կողմից 2020թ.։
Ապրիլի 12-ին The Defense Post պորտալը, հղում կատարելով Պենտագոնի ծանուցմանը, տեղեկացրել էր, որ ԱՄՆ ռազմածովային ուժերը պայմանագիր են կնքել Boeing ընկերության հետ 400 Harpoon տակտիկական հրթիռների եւ ուղեկցող սարքավորումների արտադրման եւ մատակարարման մասին (գումարը՝ 1,7 մլրդ դոլար)։ Պաշտպանական գերատեսչության ներկայացուցիչներն այն ժամանակ չէին նշել, թե արդյոք այդ հրթիռները նախատեսված էին Թայվանի համար։

Тайвань закупит у аэрокосмической корпорации Boeing 400 антикорабельных ракет. Об этом сообщает агентство Bloomberg со ссылкой на знакомые с деталями сделки источники.
Агентство уточняет, что речь идет о тактических ракетах Harpoon. Впервые это будут ракеты наземного базирования, а не корабельного, как ранее. Поставки будут осуществляться в рамках решения о продаже оружия Тайваню, принятого Конгрессом США в 2020 году.
12 апреля портал The Defense Post со ссылкой на уведомление Пентагона сообщил, что военно-морские силы США заключили контракт с фирмой Boeing на производство и поставку им 400 противокорабельных тактических ракет Harpoon и сопутствующего оборудования на сумму $1,7 млрд. Представители оборонного ведомства тогда не стали уточнять, предназначаются ли эти ракеты для Тайваня.