Ուկրաինային կարող է սպառնալ եւս մեկ Մայդան, գրում է Politico թերթը՝ հղում անելով ուկրաինացի նախկին նախարարին, որը ցանկացել է անանուն մնալ։
«Գիտեք, Մայդանը կարող է կրկնվել։ Այս պատերազմը մեծ հույսեր է առաջացրել, եւ մարդիկ անհամբերությամբ կսպասեն փոփոխությունների։ Նրանք կցանկանան գումար, արդարություն եւ բարեփոխումների ավարտ, որոնք նրանք պահանջում էին դեռ 2014 թվականին»,-հավելել է նախկին նախարարը։ Ուկրաինայում վերջին Մայդանը եղել է 2013-2014 թվականներին։
Դա բազմամսյա զանգվածային բողոքի ակցիա էր Կիեւի կենտրոնում, որը ստացել էր «Եվրամայդան» անվանումը։ Անկարգությունների գագաթնակետը 2014 թվականի փետրվարի 18-20-ի իրադարձություններն էին, երբ զոհվեց ավելի քան 80 մարդ, հարյուրավոր մարդիկ վիրավորվեցին: Ավելի ուշ ավելի քան 20 վիրավոր է մահացել հիվանդանոցներում։ Ուկրաինայի նախագահ Վիկտոր Յանուկովիչը եւ Նիկոլայ Ազարովի կառավարությունը գրեթե ամբողջ կազմով լքեցին երկիրը, որտեղ տեղի ունեցավ պետական հեղաշրջում։

Еще один майдан в будущем может угрожать Украине. Об этом во вторник сообщила газета Politico со ссылкой на неназванного бывшего украинского министра.
«Знаете, майдан может повториться», - приводит газета слова бывшего министра. «Эта война породила большие надежды, и люди будут с нетерпением ждать перемен», - считает он. «Они будут хотеть денег, справедливости и завершения реформ, которых они требовали еще в 2014 году. И скоро они захотят это», - добавил бывший министр.
Последний майдан на Украине был в 2013-2014 годах. Это была массовая многомесячная акция протеста в центре Киева, получившая название «евромайдан». Кульминацией беспорядков стали события 18-20 февраля 2014 года, когда погибли более 80 человек, сотни получили ранения. Позднее более 20 раненых умерли в больницах. Президент Украины Виктор Янукович и правительство Николая Азарова практически в полном составе покинули страну, где произошел государственный переворот.