ԱՄՆ էներգետիկայի նախարարությունը «Ռոսատոմին» նախազգուշացրել է, որ Զապորոժիեի ԱԷԿ-ում «ամերիկյան ծագման միջուկային տեխնիկական տվյալներ կան, որոնք ենթակա են ԱՄՆ կառավարության արտահանական վերահսկմանը»։  Այս մասին ասված է նախարարության չտարածման քաղաքականության վարչության տնօրեն Անդրեա Ֆերկիլեի մարտի 17-ի նամակում, տեղեկացրել է CNN-ը։
«ԱՄՆ օրենքն արգելում է չլիազորված անձանց, ներառյալ ռուսաստանցի քաղաքացիներին եւ ռուսական կազմակերպություններին, ինչպիսին են «Ռոսատոմը» եւ նրա դուստր ընկերությունը, հասանելիություն ունենալ, տիրապետել, վերահսկել, արտահանել, պահել, առգրավել, դիտարկել, վերարտահանել, ուղարկել, փոխանցել, պատճենել, մանիպուլացնել այդ տեխնոլոգիաները կամ տեխնիկական տվյալները»,- նշվել է «Ռոսատոմի» գլխավոր տնօրենին ուղարկված նամակում։
ԱՄՆ էներգետիկայի նախարարությունում հաստատել են նամակի իսկությունը։ Գերատեսչությունում չեն նշել, թե արդյոք ստացվել է ռուսական ընկերության պատասխանը։
2022թ. հոկտեմբերին ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինը ստորագրել է հրաման, որ ԶԱԷԿ-ն անցնում է ռուսական իրավադատության տակ, կայանն սկսել է կառավարել «Զապորոժիեի ԱԷԿ-ը շահագործող կազմակերպություն» ԲԸ-ն, հիմնադիր ընկերությունն է «Ռոսէներգոատոմը»՝ «Ռոսատոմի» դուստր ընկերությունը։ ԱԷՄԳ-ն քննարկել է կայանի շուրջ անվտանգության գոտու ստեղծումը, բայց, ըստ ՌԴ ԱԳՆ-ի, պայմանավորվածության հասնել չի հաջողվել Ուկրաինայի դիրքորոշման պատճառով։ Մարտին Ռաֆայել Գրոսին տեղեկացրել էր Զապորոժիեի ԱԷԿ-ի պաշտպանության նոր հայեցակարգի մշակման մասին։

Минэнерго США предупредило «Росатом» о наличии на Запорожской АЭС (ЗАЭС) «ядерных технических данных американского происхождения, подлежащих экспортному контролю правительства США». Об этом сказано в письме директора управления политики нераспространения министерства Андреа Феркиле от 17 марта, сообщает CNN.
«Закон США запрещает неуполномоченным лицам, включая российских граждан и российские организации, такие как «Росатом» и ее дочерние компании, получать доступ, владеть, контролировать, экспортировать, хранить, конфисковывать, просматривать, реэкспортировать, отправлять, передавать, копировать, манипулировать такими технологиями или техническими данными»,— уточняется в обращении, отправленном гендиректору «Росатома».
В американском Минэнерго подтвердили каналу подлинность письма. В ведомстве не уточнили, был ли получен ответ от российской компании.
В октябре 2022 года президент РФ Владимир Путин подписал указ о переходе ЗАЭС в российскую юрисдикцию, управлять станцией стала АО «Эксплуатирующая организация Запорожской АЭС», учредителем компании является «Росэнергоатом», дочка «Росатома». МАГАТЭ обсуждало создание зоны безопасности вокруг станции, но, по версии российского МИДа, достичь договоренности не удалось из-за позиции Украины. В марте Рафаэль Гросси сообщил о разработке новой концепции защиты Запорожской АЭС.