Ապրիլի 19-ին Լիտվայի Հանրապետության նախագահ Գիտանաս Նաուսեդայի նստավայրում տեղի է ունեցել պաշտոնական այցով Լիտվայում գտնվող ՀՀ նախագահ Վահագն Խաչատուրյանի դիմավորման պաշտոնական արարողությունը։
ՀՀ նախագահի աշխատակազմից NEWS.am-ին հայտնում են, որ արարողության ավարտին նախագահ Խաչատուրյանը գրառում է կատարել Պատվո հյուրերի գրանցամատյանում, որից հետո կայացել է նախագահներ Վահագն Խաչատուրյանի և Գիտանաս Նաուսեդայի առանձնազրույցը։
Նախագահների առանձնազրույցին հաջորդել է պատվիրակությունների ընդլայնված կազմով հանդիպումը։ Հանդիպման ընթացքում Լիտվայի նախագահը շնորհակալություն է հայտնել այցելության համար և շեշտել, որ բարձր մակարդակի փոխայցելությունները հավելյալ խթան են հայ-լիտվական բարեկամական հարաբերությունների զարգացման համար։
«Պատահական չէ, որ Լիտվան առաջին երկիրն է, որը ճանաչել է Հայաստանի անկախությունը, դա հետևանք է մեր դարավոր բարեկամության և համագործակցության»,- շեշտել է Գիտանաս Նաուսեդան։
Նախագահ Վահան Խաչատուրյանը շնորհակալություն է հայտնել պաշտոնակցին ջերմ ընդունելության համար և ընդգծել է, որ Հայաստանի և Լիտվայի հարաբերությունների ամուր հիմքերը երաշխավորում են այն ընդհանրական արժեքները, որոնք դավանում են երկու երկրները։ Դրանք են ժողովրդավարությունը, մարդու հիմնարար իրավունքներն ու ազատությունները, անկախությունն ու ինքնիշխանությունը։
«Մեր ժողովուրդների ամուր բարեկամությանը նպաստում է նաև այն, որ մեր երկրների պատմությունն ու ճակատագիրն ունեն մեծ նմանություն։ Մեր ժողովուրդները դժվարին խոչընդոտներ են հաղթահարել իրենց անկախության ճանապարհին և հասել են դրան, իհարկե ունենալով նաև ծանր կորուստներ»,- նշել է նախագահ Խաչատուրյանը։
Պատվիրակությունների հանդիպման ընթացքում քննարկվել է ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորման, Ադրբեջանի կողմից Լաչինի մարդասիրական միջանցքի շրջափակման և տարածաշրջանային զարգացումների վերաբերյալ հարցերի լայն շրջանակ։
Երկուստեք շեշտվել է հումանիտար խնդիրների հաղթահարումն ու առանց նախապայմանների լուծումը։ Նախագահ Նաուսեդան անդրադառնալով հայ ադրբեջանական հարաբերություններին իր պատրաստակամությունն է հայտնել հնարավորությունների սահմաններում իր նպաստը բերել մեր տարածաշրջանում խաղաղության հաստատմանը։
Նախագահներ Խաչատուրյանն ու Նաուսեդան զրույցի ընթացքում անդրադարձել են նաև հայ-լիտվական տնտեսական և այլ ոլորտներում համագործակցության հեռանկարներին, մասնավորապես բարձր տեխնոլոգիաների, թվայնացման, տեղեկատվական անվտանգության, առողջապահության բնագավառներում:

19 апреля в резиденции Президента Литовской Республики Гитанаса Науседы состоялась официальная церемония встречи президента Республики Армения Ваагна Хачатуряна, прибывшего в Литву с официальным визитом. Об этом сообщает пресс-служба президента РА.
По завершении церемонии президент Хачатурян сделал запись в Книге почётных гостей, после чего состоялась беседа Президентов Ваагна Хачатуряна и Гитанаса Науседы в формате тет-а-тет.
За отдельной беседой президентов последовала встреча делегаций в расширенном составе. В ходе встречи президент Литвы высказал благодарность за визит и подчеркнул, что взаимные визиты на высшем уровне являются дополнительным стимулом для развития дружественных армяно-литовских отношений.
«Неслучайно, что Литва является первой страной, признавшей независимость Армении. Это следствие нашей многовековой дружбы и сотрудничества», - подчеркнул Гитанас Науседа.
Президент Ваагн Хачатурян выразил своему литовскому коллеге благодарность за тёплый приём и подчеркнул, что прочные основы отношений Армении и Литвы гарантируют те общие ценности, которые исповедуют обе страны. Эти ценности – демократия, права и свободы человека, независимость и суверенитет.
«Крепкой дружбе наших народов способствует также то, что история и судьба наших стран очень похожи. Наши народы преодолели трудные препятствия на пути к своей независимости и достигли её, понеся, конечно, тяжёлые потери», - отметил Президент Хачатурян.
В ходе встречи делегаций обсуждался широкий круг вопросов, касающихся урегулирования карабахского конфликта, блокады гуманитарного Лачинского коридора со стороны Азербайджана и региональных развитий.
Обоюдно подчёркнута важность преодоления гуманитарных проблем и их разрешения без предусловий. Президент Науседа, касаясь армяно-азербайджанских отношений, выразил свою готовность в рамках возможностей внести свой вклад в установление мира в нашем регионе.
Президенты Хачатурян и Науседа в ходе беседы коснулись перспектив армяно-литовского сотрудничества в экономической и других сферах, в частности, в областях высоких технологий, цифровизации, информационной безопасности, здравоохранения.