Եվրախորհրդարանը կողմ է քվեարկել բանաձեւին, որով պահանջում է բանակցություններ սկսել Եվրամիությանը Մոլդովայի անդամակցության շուրջ մինչեւ 2023 թվականի ավարտը: Այս մասին Facebook-ի իր էջում հայտնել է Եվրախորհրդարանի ռումինացի պատգամավոր Զիգֆրիդ Մուրեշանը։
«Բանաձեւն ընդունվել է ձայների ճնշող մեծամասնությամբ՝ 555 կողմ, 49 դեմ եւ 26 ձեռնպահ ձայներով, ինչը վկայում է այն մասին, որ Մոլդովայի Հանրապետության եվրաինտեգրումը վայելում է Եվրախորհրդարանի պատգամավորների աջակցությունը Եվրոպայի բոլոր անկյուններից եւ բոլոր եվրոպամետ քաղաքական խմբերից»,-նշել է եվրապատգամավորը:
Ընդգծվում է, որ բանակցությունները կսկսվեն Քիշնեւի կողմից Եվրոպական հանձնաժողովի կողմից շարադրված ինը հանձնարարականների կատարումից հետո:
Մուրեշանը նշել է, որ «Եվրամիությանն անդամակցելն այն է, ինչ ցանկանում են Մոլդովայի Հանրապետության քաղաքացիները, եւ դա այն է, ինչի համար Քիշնեւի իշխանությունները շատ ջանասիրաբար աշխատել են անցյալ տարի»:
Նա հավելել է, որ բանաձեւում խնդրում են եվրոպական ինստիտուտներին ավելացնել Մոլդովայի ֆինանսական օգնությունը «եվրոպական ինտեգրման համար անհրաժեշտ բարեփոխումների իրականացման համար»։

Европарламент проголосовал за резолюцию, в которой требует начать переговоры о присоединении Молдавии к Европейскому союзу до конца 2023 года. Об этом сообщил румынский депутат Европарламента Зигфрид Мурешан на своей странице в Facebook.
«Резолюция была принята подавляющим большинством голосов, 555 голосов за, 49 против и 26 воздержавшихся, что свидетельствует о том, что евроинтеграция Республики Молдова пользуется поддержкой депутатов Европарламента со всех уголков Европы и всех проевропейских политических групп» , — подчеркнул евродепутат.
Подчеркивается, что переговоры начнутся после выполнения Кишиневом девяти рекомендаций, изложенных Европейской комиссией.
Мурешан отметил, что «вступление в Европейский Союз — это то, чего хотят граждане Республики Молдова, и это то, ради чего власти Кишинева очень усердно работали в прошлом году».
Он добавил, что в резолюции содержится просьба европейским институтам увеличить финансовую помощь Молдавии «для проведения реформ, необходимых для европейской интеграции».