Գարնանը Եվրահանձնաժողովը ԵՄ Խորհրդին բանավոր հաշվետվություն կներկայացնի Եվրամիությանն անդամակցելու թեկնածուի կարգավիճակ ստանալու ճանապարհին Վրաստանի 12 առաջնահերթությունների կատարման մասին:
Այս մասին հայտնել է եվրահանձնակատար Օլիվեր Վարհեին Վրաստանի քաղաքացիական հասարակությանը ուղղված պատասխան նամակում, գրում է «Грузия Online»-ը։
Վրաստանի շուրջ 20 հասարակական կազմակերպությունների ներկայացուցիչներ Վարհեին ուղղված բաց նամակում խնդրել են, որպեսզի Վրաստանի 12 առաջնահերթությունների կատարման գնահատականը «հրապարակային եւ հասանելի դառնա շահագրգիռ կողմերի, մասնավորապես, երկրի քաղաքացիական հասարակության համար»։
Եվրահանձնակատարն ի պատասխան նշել է, որ քաղաքացիական հասարակությունը կարեւոր դեր է խաղում ժողովրդավարական պետության պաշտպանության գործում:
«Ինչպես ընդլայնման քաղաքականության մեջ ներգրավված բոլոր երկրների դեպքում, դեպի ԵՄ ճանապարհին առաջընթացի տեմպերը կախված են առանցքային բարեփոխումների իրականացումից։ 2023 թվականի գարնանը Եվրահանձնաժողովը խորհրդին բանավոր կներկայացնի Վրաստանի 12 առաջնահերթությունների կատարման մասին թարմացված տեղեկատվություն։
Այս թարմացման պայմանները դեռ քննարկվում են: Առաջնահերթությունների իրագործման մասին պաշտոնական զեկույցը աշնանը կդառնա ընդլայնման հարցերով Եվրահանձնաժողովի ամենամյա փաթեթի մի մասը»,-ասվում է քաղաքական գործչի նամակում։
2022 թվականի հունիսի 17-ին Եվրահանձնաժողովը խորհուրդ է տվել թեկնածուի կարգավիճակ տրամադրել Ուկրաինային եւ Մոլդովային, իսկ Վրաստանին՝ միայն եվրոպական հեռանկար։
Բացի այդ, բոլոր երեք երկրներին ներկայացրել են այն պայմանները, որոնք պետք է կատարվեն ԵՄ ճանապարհին։ Վրաստանի համար նախատեսվել է 12 հանձնարարական։

Весной Европейская комиссия отчитается перед Советом ЕС в устной форме о выполнении Грузией 12 приоритетов на пути к получению статуса кандидата на вступление в Евросоюз.
Об этом сообщил еврокомиссар Оливер Вархеи в ответном письме к гражданскому обществу Грузии, пишет «Грузия Online».
Представители около 20 общественных организаций Грузии в открытом письме к Вархеи попросили, чтобы оценка выполнения Грузией 12 приоритетов «стала публичной и доступной для заинтересованных сторон, в частности, для гражданского общества страны».
Еврокомиссар в ответ отметил, что гражданское общество играет важную роль в защите демократического государства.
«Как и в случае всех стран, участвующих в политике расширения, темпы продвижения на пути к ЕС зависят от реализации ключевых реформ. Весной 2023 года Еврокомиссия устно представит Совету обновленную информацию о выполнении Грузией 12 приоритетов.
Сроки и условия этого обновления все еще обсуждаются. Официальный отчет о реализации приоритетов станет частью ежегодного пакета Еврокомиссии по расширению, осенью», – говорится в письме политика.
17 июня 2022 года Еврокомиссия рекомендовала предоставить статус кандидата Украине и Молдове, а Грузии – только европейскую перспективу.
Кроме того, всем трем странам представили условия, которые необходимо выполнить на пути в ЕС. Для Грузии предусмотрели 12 рекомендаций.