Ճապոնիայի վարչապետ Ֆումիո Կիսիդան մտադիր է Հիրոսիմայում կայանալիք G7-ի գագաթնաժողովի շրջանակներում քննարկել արհեստական ​​ինտելեկտի վրա հիմնված չաթ-բոտ ChatGPT-ն։ Այդ մասին նա հայտարարել է չորեքշաբթի օրը՝ տարածաշրջանային ճապոնական լրատվամիջոցների ներկայացուցիչների հետ հանդիպման ժամանակ։
«Մենք պետք է ChatGPT-ի օգտագործման համար միջազգային կանոններ սահմանենք»,- կառավարության ղեկավարի խոսքերն է մեջբերում Kyodo լրատվական գործակալությունը։
OpenAI-ի ChatGPT-ը գործարկվել է 2022 թվականի վերջին: Ծառայությունն օգտատիրոջ հետ հաղորդակցվում է երկխոսության ռեժիմով: Չաթբոտը կարող է պատասխանել լրացուցիչ հարցերի, ընդունել իր սխալները, վիճարկել սխալ թեզերը և մերժել անպատշաճ հարցումները: Ծառայության հնարավորությունները գրավեցին հասարակության մեծ ուշադրությունը։ Նորույթը քննադատության արժանացավ այն բանից հետո, երբ այն օգտագործվեց տարբեր երկրների ուսանողների կողմից՝ քննություններ հանձնելու և ակադեմիական աշխատանքներ պատրաստելու համար։

Премьер-министр Японии Фумио Кисида намерен обсудить чат-бот на базе искусственного интеллекта ChatGPT в рамках предстоящего саммита G7 в Хиросиме. Об этом он заявил в ходе встречи в среду с представителями региональных японских СМИ.
«Мы должны установить международные правила 0использования ChatGPT», - передает слова главы правительства агентство Киодо.
ChatGPT компании OpenAI был запущен в конце 2022 года. Сервис взаимодействует с пользователем в диалоговом режиме. Чат-бот может отвечать на дополнительные вопросы, признавать свои ошибки, оспаривать неверные предпосылки и отклонять неуместные запросы. Возможности сервиса привлекли пристальное общественное внимание. Новинка подверглась критике после того, как ее использовали студенты в разных странах для сдачи экзаменов и подготовки академических работ.