Սյունիքի մարզի Քաջարան-Ագարակ ճանապարհի շինարարության մրցույթը նախատեսվում է ավարտել մեկ ամսից։ Այս մասին Ազգային ժողովի արտահերթ նիստում «2022 թվականին Կառավարության ծրագրի (2021-2026թթ.) իրականացման ընթացքի եւ արդյունքների մասին» զեկույցի քննարկման ժամանակ ասաց տարածքային կառավարման եւ ենթակառուցվածքների նախարար Գնել Սանոսյանը:
Սիսիան-Քաջարան հատվածի շինարարության նախապատրաստական աշխատանքն, ըստ նրա, սկսվել է ավելի վաղ, սակայն նախագիծը բարդության բարձր աստիճանի պատճառով դեռ չի ավարտվել։ «Այստեղ 60 կիլոմետրի վրա պետք է 27 կամուրջ եւ 12 թունել կառուցել։ Դրանցից մեկի երկարությունը կկազմի 8,6 կմ»,- ասաց նախարարը։
Մարզում, Սանոսյանի խոսքով, նման ծրագրեր դեռ չեն իրականացվել։ Ընդ որում, Քաջարան-Ագարակ հատվածի շինարարության մրցույթը, ըստ նրա, կավարտվի ավելի վաղ։
«Այժմ մենք ստուգում ենք տվյալ մասնակիցների ֆինանսական փաստաթղթերը, եւ եթե ամեն ինչ կարգին լինի, մեկ ամսից կընտրենք կառուցողին»,- ասաց գերատեսչության ղեկավարը։

Тендер на строительство дороги Каджаран – Агарак в Сюникской области Армении планируется завершить через месяц. Об этом на внеочередном заседании Национального Собрания во время обсуждения отчета «О ходе и результатах реализации программы Правительства Армении (2021-2026 гг.) в 2022 году» заявил 20 апреля министр территориального управления и инфраструктур республики Гнел Саносян.
Подготовка к строительству участка Сисиан – Каджаран, по его словам, была начата раньше, однако проект из-за высокого уровня сложности все еще не завершен. «Здесь на 60 километрах нужно построить 27 мостов и 12 тоннелей. Длина одного из них составит 8,6 км», - сказал министр.
В регионе, по заверению Саносяна, подобные проекты еще не осуществлялись. При этом тендер на строительство участка Каджаран – Агарак, по его словам, завершится раньше.
«Сейчас мы проверяем финансовую документацию данных участников, и, если все будет в порядке, через месяц выберем строителя», – отметил глава ведомства.