Հայաստանն առաջնահերթ երկրների ցանկում է մեր վերափոխման համագործակցության ծրագրում. այդ ծրագիրը հիմնականում վերաբերում է քաղաքացիական հասարակությանը, մարդու իրավունքներին եւ անկախ մեդիաներին աջակցելուն: Այս մասին, այսօր՝ մայիսի 4-ին, Պրահայում ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի հետ համատեղ ասուլիսի ժամանակ նշեց Չեխիայի վարչապետ Պետր Ֆիալան:
«Մենք տեսնում ենք մեր հարաբերությունները խորացնելու լրացուցիչ հնարավորություններ տնտեսության ոլորտում, գիտության, կրթության, հետազոտությունների բնագավառներում: Օրինակ, միջուկային էներգետիկան, ընդհանրապես էներգետիկան: Մեր մասնագետները ներգրավված են Մեծամորի ատոմակայանի անվտանգության բարելավման աշխատանքներին, նրանք ընթացիկ վերանորոգումներին մասնակցում են: Չեխիան կարող է նաեւ բարձրակարգ շատ տեխնոլոգիաներ առաջարկել Հայաստանին, օրինակ, խելացի քաղաքների ոլորտում: Մենք մեր խելացի քաղաքների տեխնոլոգիաները ներկայացրեցինք նախորդ տարի կոնֆերանսի ընթացքում:
Ուրախ ենք տեսնել, որ մեր համագործակցությունն ավիացիայի ոլորտում շարունակվում է խորանալ: Կա ծրագիր, հնարավոր է, որ արտադրվեն փոքր օդանավեր Ստեփանավան քաղաքում, որտեղ երկրաշարժից հետո օդանավակայան է կառուցվել»,-ասաց նա:
Չեխիայի վարչապետը խոսեց նաեւ երկու նախաձեռնությունների մասին կրթության ոլորտում. Չեխիայի համալսարաններից մեկում այս տարվա փետրվարին հայկական արվեստի եւ մշակույթի ամբիոն է բացվել, մեկ այլ համալսարանում վերսկսելու են դասավանդել հայոց լեզուն:

Armenia is on the list of priority countries in our transformation cooperation program; that program mainly refers to assisting civil society, human rights, and independent media. Czech Prime Minister Petr Fiala stated this during Thursday’s joint press conference in Prague with visiting Armenian Prime Minister Nikol Pashinyan.
"We see additional opportunities to deepen our relations [with Armenia] in economy, science, education, research. For example, nuclear energy; energy in general. Our specialists are engaged in safety improvement work at the Metsamor nuclear power plant [of Armenia], they participate in ongoing renovation. The Czech Republic can offer as well many high-quality technologies to Armenia; for example, in smart cities. We introduced our smart city technologies last year during the conference.
"We are glad to see that our collaboration [with Armenia] in the aviation sector continues to deepen. There is a plan, small[-engine] [Czech] airplanes may be made in the [Armenian] city of Stepanavan, where an airport was built after the [1988] earthquake," Fiala said.
The Czech premier spoke also about two initiatives in the field of education. In February, a chair of Armenian art and culture was opened at a Czech university, and the Armenian language will be taught again at another Czech university.