Թուրքական հինգերորդ սերնդի KAAN կործանիչն առաջին թռիչքը կարող է իրականացնել արդեն տարեվերջին։ Այս մասին հայտարարել է Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանը, ում խոսքը մեջբերել է Daily Sabah-ը։
նա նշել է, որ Թուրքիային անհրաժեշտ է ունենալ ուժեղ, ժամանակակից եւ կարգապահ բանակ: Նրա խոսքով՝ այժմ շատ քայլեր են ձեռնարկվել այդ ուղղությամբ։ Նախագահն ուշադրություն է հրավիրել այն հանգամանքին, որ Թուրքիան «բառացիորեն նոր էպոս է գրել» ռազմաարդյունաբերական համալիրի ոլորտում։
Մայիսի սկզբին Էրդողանն Անկարայում ելույթի ժամանակ հայտարարել է հինգերորդ սերնդի նոր ազգային մարտական ինքնաթիռի անունը։ Էրդողանը հստակեցրել է, որ կործանիչն ունի ժամանակակից սարքավորումներ, ունի բարձր մանեւրելիություն եւ նշանառության ճշգրտություն:

Турецкий истребитель пятого поколения KAAN может совершить первый полет уже в конце 2023 года. Об этом сообщил президент Турции Реджеп Тайип Эрдогана, которого цитирует газета Daily Sabah.
«Надеюсь, мы увидим, как наши самолеты взлетят до конца 2023 года», — отметил турецкий лидер.
Эрдоган подчеркнул, что Турции необходимо иметь сильную, современную и дисциплинированную армию. По его словам, сейчас предпринято немало шагов в этом направлении. Президент обратил внимание, что Турция «буквально написала» новую эпопею в области оборонно-промышленного комплекса (ОПК).
В начале мая Эрдоган во время выступления в Анкаре объявил название нового национального боевого самолета пятого поколения. Эрдоган уточнил, что истребитель имеет современное оснащение, обладает высокой маневренностью и точностью прицеливания.