Գերմանիայում ոստիկանությունը ձերբակալել է ծայրահեղ աջ խմբավորման անդամների, որոնք մտադիր էին բռնությամբ տապալել կանցլեր Օլաֆ Շոլցի կառավարությունը և առևանգել առողջապահության նախարարին։
Դատախազության տվյալներով՝ Գերմանիայի վեց դաշնային նահանգներում Ռայխսբուրգեր խմբավորման դեմ միջոցառումների շրջանակում խուզարկություններ են տեղի ունեցել։
Reichsbuerger-ի (Ռայխի քաղաքացիներ) կողմնակիցները ժամանակակից Գերմանիան չեն ճանաչում որպես օրինական պետություն։ Նրանցից ոմանք Գերմանական կայսրության կողմնակիցներ են, ոմանք՝ նացիստական գաղափարների կողմնակիցներ, իսկ մյուսները կարծում են, որ Գերմանիան գտնվում է ռազմական օկուպացիայի տակ։
Vereinte Patrioten կոչվող խումբը ծրագրում էր ստեղծել 1871 թվականի Գերմանիայի Ռայխի սահմանադրության օրինակով կառավարություն և առևանգել Գերմանիայի առողջապահության նախարար Կառլ Լաուտերբախին:
Դատախազներն ասել են, որ 2022 թվականի հունվարի կեսերին ստեղծված խումբը նպատակ ուներ «բռնության միջոցով քաղաքացիական պատերազմի նման պայմաններ ստեղծել Գերմանիայում»՝ ակնկալելով տապալել կառավարությունը և խորհրդարանական ժողովրդավարությունը:
Խումբը նաև ծրագրել էր թիրախավորված ռմբակոծություններ՝ շաբաթներով ամբողջ երկրում էլեկտրաէներգիայի անջատումներ պատճառելու համար՝ հեռարձակումը և լրատվամիջոցների լուսաբանումը դադարեցնելու համար:
Անցյալ տարի ձերբակալված հինգ կասկածյալ անդամներ մայիսից դատարանի առջեւ են կանգնել դավաճանության մեղադրանքով:
Երեքշաբթի ձերբակալվածների թվում է 61-ամյա մի տղամարդ, ով առաջարկել է իր ավտոտնակը որպես զենք պահելու վայր և համաձայնել է մասնակցել առևանգմանը, հայտնել են դատախազները:

В Германии полиция арестовала членов крайне правой группировки, которая намеревалась насильственно свергнуть правительство канцлера Олафа Шольца и похитить министра здравоохранения.
По данным прокуратуры, обыски прошли в шести федеральных землях ФРГ в рамках мер против группы Reichsbuerger.
Сторонники Reichsbuerger (Граждане Рейха) не признают современную Германию законным государством. Некоторые из них являются сторонниками Германской империи, некоторые являются приверженцами нацистских идей, а другие считают, что Германия находится под военной оккупацией.
Группа под названием Vereinte Patrioten планировала создать правительство по образцу конституции Германского рейха 1871 года и похитить министра здравоохранения Германии Карла Лаутербаха.
По словам прокуроров, группа, сформированная в середине января 2022 года, поставила перед собой цель «создать в Германии условия, подобные гражданской войне, посредством насилия» в надежде свергнуть правительство и парламентскую демократию.
Группировка также планировала целенаправленные взрывные атаки с целью вызвать отключение электроэнергии по всей стране на несколько недель, чтобы отрезать население от вещания и СМИ.
Пятеро подозреваемых членов, арестованных в прошлом году, с мая предстают перед судом по обвинению в государственной измене.
Среди арестованных во вторник был 61-летний мужчина и, который предложил свой гараж в качестве места для хранения оружия и согласился принять участие в похищении, сообщила прокуратура.