ՄԱԿ-ի առաքելությունն իր երկու այցերի արդյունքներով այդպես էլ չի տեսել Ստեփանակերտի քաղաքացիական ենթակառուցվածքների ոչնչացումն Ադրբեջանի կողմից հրետակոծության պատճառով։
Ըստ ադրբեջանական լրատվամիջոցների՝ «ՄԱԿ-ի մարդասիրական հարցերի համակարգման առաքելությունն ավարտեց մեկշաբաթյա առաքելությունն Ադրբեջանում և Հայաստանում՝ բացահայտելու Ղարաբաղի տարածաշրջանի մարդկանց, ինչպես նաև Հայաստանում փախստականների հրատապ կարիքները»:
Առաքելությունը ղեկավարում էր համակարգման տնօրեն Ռամեշ Ռաջասինգհեմը՝ ՄԱԿ-ի մշտական համակարգող Վլադանկա Անդրեևայի և Ղարաբաղում ՄԱԿ-ի գործակալությունների ներկայացուցիչների ուղեկցությամբ։
«Քաղաքացիական ենթակառուցվածքները և տները, ինչպիսիք են դպրոցները, գլխավոր հիվանդանոցը և բնակելի շենքերը, մնացել են անձեռնմխելի: Առաքելությունն այս ուղևորության ընթացքում չի այցելել գյուղեր, սակայն դա կանի առաջիկա օրերին և շաբաթներին»,- ասվում է հաղորդագրության մեջ:
Սեպտեմբերի 19-20-ն Ադրբեջանը հերթական ագրեսիան իրականացրեց Լեռնային Ղարաբաղի դեմ։ Մայրաքաղաք Ստեփանակերտը ենթարկվել է զանգվածային հրետանային գնդակոծության։ Քաղաքի բնակչությունն ավելի քան 24 ժամ անցկացրել է ապաստարաններում և նկուղներում։

Based on the results of two visits, the UN mission did not see the destruction of civilian infrastructure in Stepanakert due to shelling by Azerbaijan.
According to Azerbaijani media, “the UN mission for the coordination of humanitarian affairs completed a week-long mission to Azerbaijan and Armenia to identify the urgent needs of people in the Karabakh region, as well as refugees in Armenia.”
The mission was led by Director of the Coordination Division Ramesh Rajasingham, accompanied by UN Resident Coordinator Vladanka Andreeva and representatives of UN agencies in Karabakh.
“Civilian infrastructure and homes – such as schools, the main hospital, and apartment buildings – appeared intact. The mission did not visit any rural villages during this first trip, but these areas will be visited in the coming days and weeks,” reads a press release by the agency.
On September 19-20, Azerbaijan carried out another aggression against Nagorno-Karabakh. The capital Stepanakert was subjected to massive artillery shelling. The city's population spent more than 24 hours in shelters and basements.