ՄԱԿ-ի առաքելությունն իր երկու այցերի արդյունքներով այդպես էլ չի տեսել Ստեփանակերտի քաղաքացիական ենթակառուցվածքների ոչնչացումն Ադրբեջանի կողմից հրետակոծության պատճառով։
Ըստ ադրբեջանական լրատվամիջոցների՝ «ՄԱԿ-ի մարդասիրական հարցերի համակարգման առաքելությունն ավարտեց մեկշաբաթյա առաքելությունն Ադրբեջանում և Հայաստանում՝ բացահայտելու Ղարաբաղի տարածաշրջանի մարդկանց, ինչպես նաև Հայաստանում փախստականների հրատապ կարիքները»:
Առաքելությունը ղեկավարում էր համակարգման տնօրեն Ռամեշ Ռաջասինգհեմը՝ ՄԱԿ-ի մշտական համակարգող Վլադանկա Անդրեևայի և Ղարաբաղում ՄԱԿ-ի գործակալությունների ներկայացուցիչների ուղեկցությամբ։
«Քաղաքացիական ենթակառուցվածքները և տները, ինչպիսիք են դպրոցները, գլխավոր հիվանդանոցը և բնակելի շենքերը, մնացել են անձեռնմխելի: Առաքելությունն այս ուղևորության ընթացքում չի այցելել գյուղեր, սակայն դա կանի առաջիկա օրերին և շաբաթներին»,- ասվում է հաղորդագրության մեջ:
Սեպտեմբերի 19-20-ն Ադրբեջանը հերթական ագրեսիան իրականացրեց Լեռնային Ղարաբաղի դեմ։ Մայրաքաղաք Ստեփանակերտը ենթարկվել է զանգվածային հրետանային գնդակոծության։ Քաղաքի բնակչությունն ավելի քան 24 ժամ անցկացրել է ապաստարաններում և նկուղներում։

Миссия ООН по итогам двух посещений так и не разглядела разрушений гражданской инфраструктуры в Степанакерте вследствие обстрелов Азербайджана.
Как сообщают азербайджанские СМИ, «миссия ООН по координации гуманитарных вопросов завершила недельную миссию в Азербайджан и Армению для выявления насущных потребностей людей в Карабахском регионе, а также беженцев в Армении».
Миссию возглавил директор по координации Рамеш Раджасингхам в сопровождении постоянного координатора ООН Владанки Андреевой и представителей агентств ООН в Карабахе.
«Гражданская инфраструктура и дома, такие как школы, главная больница и жилые дома, остались нетронутыми. Во время этой поездки миссия не посещала сельскую местность, это произойдет в ближайшие дни и недели», - говорится в сообщении.
19-20 сентября Азербайджан осуществил очередную агрессию против Нагорного Карабаха. Массированному артиллерийскому обстрелу подверглась столица Степанакерт. Население города больше суток провело в убежищах и подвалах.