Քիչ առաջ Իսրայելի ամբողջ հարավն ու կենտրոնը զանգվածային հրթիռակոծվում էր։ Այս մասին NEWS.am-ի հետ զրույցում ասաց Պետախ Տիկվայի «Նաիրի» միության նախագահ, «Իսրայելահայեր» թերթի գլխավոր խմբագիր Արտյոմ Չերնամորյանը:
«Ամենասարսափելին այն է, որ հիմա կարող է հյուսիսում բացվել ռազմաճակատը, ինչը լուրջ խնդիրներ է առաջացնելու ամբողջ տարածաշրջանի համար, եթե հյուսիսը նույնպես մտնի պատերազմի մեջ։ Երուսաղեմի վրա երեկ էին հարվածներ հասցվում, այսօր առայժմ տեղեկություններ չունեմ։ Այնտեղ համեմատաբար ավելի հանգիստ է։ Մենք երկրի կենտրոնում ենք այժմ, այստեղ մոտ 3 հազար հայ է բնակվում»,- ասաց Արտյոմ Չերնամորյանը:
Նա նշեց, որ հայերի շրջանում զոհերի վերաբերյալ տեղեկություններ չունի․ «Երեկ լուր տարածվեց, թե մի հայ կին է փրկվել Ղամբարյան ազգանունով, առայժ մեզ չի հաջողվել կապ հաստատել նրա հետ։ Ունենք շատ հայեր, որոնք երեխաները զորակոչված են, ինչը մեզ համար շատ մտահոգիչ է։ Մենք շտաբ ենք ստեղծել, այսօր էլ քաղաքապետարանից նամակ ենք ստացել, որ հնարավոր է, որ նաև մեր ուժերը նաև մեր համայնքը մասնակցի կամավորական աշխատանքներին»։
Արտյոմ Չերնամորյանն ասաց, որ առայժմ տարհանման վտանգ չկա․ «Մենք կապը պահպանում ենք դեսպանության հետ»։
Չենրամորյանը հայտնեց, որ Իսրայելում բնակվում է 10 հազար հայ, ծանր ռմբահարվող քաղաքներում 500 հայ է բնակվում, երկրի կենտրոնում, որը հրթիռահար հարվածների տակ է գտնվում 3000 հայ է ապրում:

There are many Armenians in Israel whose children are conscripted, and this is very worrying for us, Artyom Chernamoryan, chairman of Nairi Union of Petah Tikva city and editor-in-chief of Israel Armenians newspaper, told NEWS.am.
“A little while ago, the entire south and center of Israel was under massive rocket fire. The most terrible thing is that now a military front may be opened in the north, which will cause serious problems for the entire region if the north also enters the war. Jerusalem was attacked yesterday, today I have no information. It is relatively calmer there. We are now in the center of the country, about 3,000 Armenians live here," said Artyom Chernamoryan.
He said that he has no information about casualties among Armenians. "Yesterday, the news spread that an Armenian woman with the surname Ghambaryan was saved, so far we have not managed to contact her. We have many Armenians whose children are conscripted, which is very worrying for us. We created a headquarters, and today we received a letter from the municipality that it is possible for our forces and our community to participate in volunteer work,” he said.
Further, Artyom Chernamoryan said that there is no danger of evacuation for now: "We maintain contact with the embassy."
He said that 10,000 Armenians live in Israel, 500 Armenians live in heavily bombarded cities, and 3,000 Armenians live in the center of the country, which is under rocket attacks.