Նախագահ Ջո Բայդենը Իրանին զգուշացրել է «զգույշ լինել» շաբաթավերջին Իսրայելի վրա ՀԱՄԱՍ-ի հարձակումներից հետո:
Թվարկելով օգնությունը, որն ԱՄՆ-ն ուղարկում է Իսրայելին և նշելով, որ տարածաշրջանում տեղակայվել է ամերիկյան ավիակիր՝ Բայդենն ասել է, որ «իրանցիներին հասկացրել է՝ զգույշ եղեք»:
Բայդենն իր հայտարարությունն արել է Սպիտակ տանը հրեա առաջնորդների կլոր սեղանի ժամանակ։ Միջոցառումը, որը կենտրոնացած էր հակասեմիտիզմի վրա, պլանավորվել էր նախքան հարձակումները, սակայն դրանից հետո այն այլ երանգ ստացավ:
Նա ասել է, որ կրկին խոսել է Իսրայելի վարչապետ Բենիամին Նեթանյահուի հետ։ Զրույցի ընթացքում նա ընդգծել է, որ Իսրայելը պետք է «գործի պատերազմի կանոններով»։
«Բիբինիին ճանաչում եմ ավելի քան 40 տարի։ Մենք շատ բաց հարաբերություններ ունենք։ Ես նրան լավ եմ ճանաչում»,- ասել է Բայդենը։ «Եվ միակ բանը, որ ես ասացի, այն է, որ իսկապես կարևոր է, որ Իսրայելը, չնայած առկա բոլոր զայրույթին և հիասթափությանը, գործի պատերազմի կանոններով: Կան կանոններ»։
Բայդենն ասել է, որ կարծում է, որ Իսրայելի կառավարությունն «ամեն ինչ անում է երկիրը միավորելու համար», և որ ԱՄՆ-ն անում է ամեն ինչ՝ ապահովելու Իսրայելի հաջողությունը։
Նախագահը հարձակումներն անվանել է «մաքուր դաժանության արշավ»։ «Ես կասեի, որ սա հրեաների համար ամենամահաբեր օրն է Հոլոքոստից հետո», - ասել է Բայդենը:

Президент Джо Байден предупредил Иран «быть осторожным» после нападений боевиков ХАМАС на Израиль в минувшие выходные.
Перечислив помощь, которую США отправляют Израилю, и отметив, что в этот регион переброшен  авианосец США, Байден отметил, что «дал понять иранцам: будьте осторожны».
Байден сделал свое заявление в ходе круглого стола еврейских лидеров в Белом доме. Мероприятие, посвященное антисемитизму, было запланировано до того, как произошли нападения, но после него оно приняло другой тон.
Он сообщил, что вновь беседовал с премьер-министром Израиля Биньямином Нетаньяху. Во время разговора он подчеркнул, что Израиль должен «действовать по правилам войны».
«Я знаю Биби более 40 лет. У нас очень откровенные отношения. Я его хорошо знаю», — сказал Байден. «И единственное, что я сказал, это то, что действительно важно, чтобы Израиль, несмотря на весь существующий гнев и разочарование, действовал по правилам войны.  Есть правила».
Байден заявил, что, по его мнению, израильское правительство «делает все, что в его силах, чтобы сплотить страну», и что США делают все, что в их силах, чтобы обеспечить успех Израиля.
Президент назвал нападения «кампанией чистой жестокости». «Я бы сказал, что это самый смертоносный день для евреев со времен Холокоста», — сказал Байден.