Միավորված Ազգերի Կազմակերպությունը «անվերապահորեն դատապարտել է» Իսրայելում եւ Գազայում խաղաղ բնակիչների վրա հարձակումները, ինչպես նաեւ Իսրայելի կողմից Գազայի հատվածի անօրինական շրջափակման խստացումը։
ՀԱՄԱՍ-ի կողմից պատանդների առեւանգումն ու սպանությունները  «միջազգային իրավունքի կոպիտ խախտումներ են եւ միջազգային հանցագործություններ, որոնց համար պետք է պատասխանատվության ենթարկել, նշվել է ՄԱԿ հայտարարությունում։ Իսրայելում կամ Գազայում այդ բռնությունն արդարացում չունի։
ՄԱԿ-ը ուշադրությունը կենտրոնացրել է նաեւ Գազայի հատվածում պաղեստինցիների ծանր դրության վրա։ «Մենք վճռականորեն դատապարտում ենք Իսրայելի ռազմական հարձակումներն առանց այդ էլ հյուծված պաղեստինցի բնակչության վրա Գազայում, որտեղ ավելի քան 2,3 մլն մարդ կա, որոնց մոտ կեսը՝ երեխաներ։ Նրանք 16 տարի ապրում են  անօրինական շրջափակման մեջ եւ արդեն հինգ ծանր ու դաժան պատերազմ են տեսել»,- ասել են նրանք։ «Դա հավասարազոր է հավաքական պատժի»։
ՄԱԿ փորձագետները նախազգուշացրել են, որ հիմնական ապրանքների (ջուր, սննդամթերք, դեղեր) մատակարարումից հրաժարումը «կարագացնի լուրջ հումանիտար ճգնաժամը Գազայում»։ Նրանք հումանիտար միջանցքների ստեղծման կոչ են արել, որպեսզի մարդիկ կարողանան հեռանալ Գազայից։
ՄԱԿ-ը կոչ է արել միջազգային հանրությանը «վերացնել ներկա հակամարտության արմատական պատճառները, ներառյալ 56-ամյա օկուպացիան եւ անեքսիան, որն իրականացնում է Իսրայելը»։

Организация Объединенных Наций «безоговорочно осудила» нападения на мирных жителей в Израиле и Газе, а также «дальнейшее ужесточение незаконной блокады» Израиля.
Убийства и захват заложников ХАМАС «представляют собой грубые нарушения международного права и международных преступлений, за которые необходимо срочно привлечь к ответственности», говорится в заявлении ООН. В заявлении говорится, что такому насилию в Израиле или секторе Газа нет оправдания.
ООН также сосредоточила внимание на тяжелом положении палестинцев в секторе Газа. «Мы также решительно осуждаем неизбирательные военные нападения Израиля на и без того истощенное палестинское население Газы, насчитывающее более 2,3 миллиона человек, почти половина из которых — дети. Они живут в условиях незаконной блокады 16 лет и уже пережили пять крупных жестоких войн», — заявили они. «Это равносильно коллективному наказанию».
Эксперты ООН также предупредили, что отказ от поставок основных товаров, таких как продукты питания, вода и лекарства, «ускорит серьезный гуманитарный кризис в Газе, где население сейчас находится под неизбежным риском голодной смерти». Они призвали к созданию гуманитарных коридоров, чтобы люди могли покинуть Газу.
ООН призвала международное сообщество «устранить коренные причины нынешнего конфликта, включая 56-летнюю оккупацию и аннексию, проводимую Израилем».