Գերմանիայի արտաքին գործերի նախարար Աննալենա Բերբոկը բանակցում է Եգիպտոսի և ՄԱԿ-ի հետ՝ Գազայի հատվածում խաղաղ բնակիչների համար ապաստարաններ ապահովելու համար, որոնց Իսրայելի բանակը հորդորել է շարժվել հարավ՝ իր մոտալուտ ցամաքային հարձակման պատճառով:
Իր իսրայելցի գործընկեր Էլի Քոհենի հետ բանակցություններից հետո ելույթ ունենալով Իսրայելի հարավային Նետիվոտ քաղաքում՝ Բերբոկն ասել է, որ «Գազայի հարավում կարողություններն արդեն ծանրաբեռնված են... մենք այս հարցը քննարկում ենք ՄԱԿ-ի, Եգիպտոսի և այլ կողմերի հետ»:
Բերբոկն ասել է, որ եկել է Իսրայել՝ զրուցելու գերմանացի պատանդների ընտանիքի անդամների և ներգրավված մյուս կողմերի հետ՝ ապահովելու նրանց ազատ արձակումը:

Министр иностранных дел Германии Анналена Бербок ведет переговоры с Египтом и ООН для обеспечения безопасных убежищ для гражданских лиц в секторе Газа, которых израильская армия призвала двинуться на юг в ожидании наземного наступления.
Выступая в южно-израильском городе Нетивот после переговоров со своим израильским коллегой Эли Коэном, Бербок заявила, что «мощности на юге Газы уже перегружены... мы обсуждаем этот вопрос с ООН, Египтом и другими сторонами».
Бербок сказала, что она прибыла в Израиль, чтобы поговорить с членами семей немецких заложников и всеми другими вовлеченными сторонами, чтобы обеспечить их освобождение.