Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն աշխատանքային ճաշ է ունեցել Ֆրանկոֆոնիայի միջազգային կազմակերպության գլխավոր քարտուղար Լուիզ Մուշիկիվաբոյի հետ:
Վարչապետի աշխատակազմից NEWS.am-ին հայտնում են, որ վՎարչապետը ողջունել է տիկին Մուշիկիվաբոյի այցը Հայաստան և ընդգծել ՀՀ կառավարության համար Ֆրանկոֆոնիայի միջազգային կազմակերպության հետ համագործակցության կարևորությունը: Նիկոլ Փաշինյանը նշել է, որ երկկողմ փոխգործակցությունը` հատկապես վերջին տարիներին, ակտիվորեն ամրապնդվում է և վստահություն հայտնել, որ տարբեր ոլորտներում համատեղ ծրագրերը նպաստում են ՖՄԿ անդամ պետությունների միջև կապերի զարգացմանն ու խորացմանը:
Նիկոլ Փաշինյանն անդրադարձել է Լեռնային Ղարաբաղում Ադրբեջանի կողմից էթնիկ զտման քաղաքականության հետևանքով 100 հազարից ավելի ԼՂ մեր հայրենակիցների բռնի տեղահանությանն ու ստեղծված հումանիտար իրավիճակին, ինչպես նաև առկա խնդիրների հաղթահարման ուղղությամբ իրականացվող քայլերին, այդ թվում` միջազգային հանրության կողմից ակնկալվող աջակցությանը:
Լուիզ Մուշիկիվաբոն նշել է, որ Հայաստան է ժամանել իր համերաշխությունն արտահայտելու հայ ժողովրդին՝ Լեռնային Ղարաբաղի հայության բռնի տեղահանման պայմաններում։
Հանդիպման ընթացքում քննարկվել են տարածաշրջանում տեղի ունեցող գործընթացներին, Հայաստանի և Ֆրանկոֆոնիայի միջազգային կազմակերպության միջև համագործակցությանը վերաբերող հարցեր:

Prime Minister Nikol Pashinyan of Armenia had a working lunch Wednesday with Secretary General Louise Mushikiwabo of the International Organisation of La Francophonie (OIF), the premier’s office informs Armenian News-NEWS.am.
The PM welcomed Mushikiwabo's visit to Armenia, and stressed the importance of cooperation with OIF for the Armenian government. Pashinyan noted that their bilateral cooperation, especially in recent years, is being actively strengthened, and expressed confidence that joint programs in various domains contribute to the development and deepening of ties between OIF member countries.
Also, Nikol Pashinyan spoke about the forced deportation of more than 100,000 Armenians from Nagorno-Karabakh and the resultant humanitarian situation due to Azerbaijan's policy of Armenian ethnic cleansing in Karabakh, as well as about the measures being taken to overcome the respective problems, including the expected assistance from the international community.
Louise Mushikiwabo, for her part, noted that she arrived in Armenia to express her solidarity with the Armenian people in the conditions of the forced displacement of the Armenians of Nagorno-Karabakh.
At the ensuing talk, the processes taking place in Armenia’s region, as well as the cooperation between Armenia and the International Organisation of La Francophonie were discussed.