Մեծ Բրիտանիայի վարչապետ Ռիշի Սունակը աջակցում է Գազայի հատվածում ռազմական գործողությունների դադարին, որը թույլ կտա օգնություն տրամադրել Գազային, սակայն մերժում է Իսրայելի և ՀԱՄԱՍ-ի միջև պատերազմում լիակատար զինադադարի կոչերը:
Նա ասել է, որ Իսրայելն իրավունք ունի ռազմական պատասխան տալ հոկտեմբերի 7-ին ՀԱՄԱՍ-ի հարձակմանը։ Սունակը նշել է, որ բրիտանացի պաշտոնյաները և դաշնակիցները ՄԱԿ-ում քննարկել են «կոնկրետ պաուզաների» հարցը, որը կտարբերվի հրադադարից, որպեսզի թույլատրվի օգնություն տրամադրել Գազայի հատվածին և թույլ տալ բրիտանացի քաղաքացիներին և այլ օտարերկրյա քաղաքացիներին լքել այդ գոտին:
«Ի սկզբանե մենք ասել ենք, որ առաջին և ամենակարևոր սկզբունքն այն է, որ Իսրայելն իրավունք ունի պաշտպանվելու միջազգային իրավունքի համաձայն. մեր աջակցությունը այս դիրքորոշմանը բացարձակ է և անսասան: Բայց մենք նաև ի սկզբանե ասել ենք, որ ցանկանում ենք, որ Բրիտանիայի քաղաքացիները կարողանան լքել Գազայի հատվածը, և մենք ցանկանում ենք, որ պատանդներն ազատ արձակվեն և մարդասիրական օգնություն տրամադրվի:
Մենք հասկանում ենք, որ որպեսզի այս ամենը տեղի ունենա, պետք է լինի ավելի անվտանգ միջավայր, որը, ի տարբերություն հրադադարի, բնականաբար որոշակի դադարներ է պահանջում։
«Մենք դա քննարկել ենք գործընկերների հետ անցյալ գիշեր ՄԱԿ-ում, և մենք նաև հետևողականորեն պարզ ենք եղել, որ ամեն ինչ պետք է արվի խաղաղ բնակչությանը պաշտպանելու համար՝ միջազգային իրավունքին համապատասխան», - ասել է նա:

Премьер-министр Великобритании Риши Сунак поддерживает паузу в боевых действиях, чтобы позволить помощь в Газе, но отвергает призывы к полному прекращению огня в войне между Израилем и ХАМАСом.
По его словам, Израиль имеет право ответить военным путем на нападение Хамаса 7 октября. Он отметил, что британские чиновники и союзники в ООН обсуждали «конкретные паузы, отличные от прекращения огня», чтобы разрешить помощь в секторе Газа и позволить гражданам Великобритании и другим иностранным гражданам покинуть сектор.
«С самого начала мы говорили, что первым и самым важным принципом является то, что Израиль имеет право защищать себя в соответствии с международным правом – наша поддержка этой позиции абсолютна и неизменна. Но с самого начала мы также заявляли, что хотим, чтобы британские граждане могли покинуть Газу, и что мы хотим, чтобы заложники были освобождены и доставлена гуманитарная помощь. Мы понимаем, что для того, чтобы все это произошло, должна быть более безопасная обстановка, что, конечно, требует определенных пауз в отличие от прекращения огня.
Мы обсуждали это с партнерами вчера вечером в Организации Объединенных Наций, и мы также последовательно четко заявляли, что необходимо сделать все, чтобы защитить гражданское население в соответствии с международным правом», - отметил он.