Հանրապետական սենատորները ներկայացրել են առանձին օրինագիծ, որը թույլ կտա օգնություն ցուցաբերել Իսրայելին, բայց ոչ Ուկրաինային: Ըստ The Wall Street Journal-ի՝ սա ցույց է տալիս Կոնգրեսի հակամարտությունը երկու երկրներին ԱՄՆ նախագահի վարչակազմի կողմից առաջարկված ընդհանուր 106 միլիարդ դոլարի օգնության փաթեթի շուրջ:
Սենատորները պնդում են, որ Իսրայելին հատկացվող օգնության տարանջատումը կկանխի օրինագծի «խցանումը» Ներկայացուցիչների պալատում, որտեղ հանրապետականները դեմ են Ուկրաինայի օգնության ֆինանսավորմանը և այժմ կազմում են հանրապետականների կեսից ավելին:
«Ես և իմ գործընկերները համոզված ենք, որ Իսրայելին տրվող ցանկացած օգնություն չպետք է օգտագործվի որպես լծակ՝ տասնյակ միլիարդավոր դոլարներ Ուկրաինա ուղարկելու համար», - ասել է օրինագծի համահեղինակ սենատոր Ռոջեր Մարշալը:
Հանրապետական սենատորների օրինագիծը, որը կոչվում է 2023 թվականի Իսրայելի լրացուցիչ հատկացումների ակտ, կներառի 14,3 միլիարդ դոլարի օգնություն: Սա ներառում է 10,6 միլիարդ դոլարի ռազմական օգնություն Իսրայելին պաշտպանության նախարարության միջոցով, ներառյալ «Iron Dome» և «Iron Beam» համակարգերը, ինչպես նաև Իսրայել ուղարկված ամերիկյան զենքի մատակարարման միջոցները, 3.5 միլիարդ դոլարի ռազմական վաճառքի դրամաշնորհներ արտասահմանում և 200 միլիոն դոլար՝ Իսրայելում ԱՄՆ դեսպանատան և անձնակազմի անվտանգության ամրապնդման և տարածաշրջանից ԱՄՆ քաղաքացիների տարհանման համար:
Իսրայելի ֆինանսավորման առաջարկվող մակարդակը համարժեք է Բայդենի վարչակազմի կողմից Իսրայելի համար պահանջվող 14 միլիարդ դոլարին: Բայց վարչակազմը գումարը ներդրել է ավելի լայն փաթեթի մեջ, որը ներառում էր նաև 61 միլիարդ դոլար Ուկրաինայի համար, մոտ 9 միլիարդ դոլար՝ հումանիտար օգնության համար՝ հակամարտությունների երկու հարթակներում, մոտ 2 միլիարդ դոլար՝ հնդխաղաղօվկիանոսյան տարածաշրջանում անվտանգության աջակցության համար և 14 միլիարդ դոլար՝ սահմանային անվտանգության համար:

Сенаторы от Республиканской партии представили отдельный законопроект, предусматривающий предоставление помощи Израилю, но не Украине. Как пишет The Wall street Journal, это демонстрирует конфликт в Конгрессе из-за общего пакета помощи двум странам на 106 миллиардов долларов, предложенного администрацией президента США.
Сенаторы утверждают, что отделение помощи Израилю предотвратит то, что законопроект «застрянет» в Палате представителей, где количество республиканцев, выступающих против финансирования помощи Украине, растет, и сейчас они составляют более половины конференции Республиканской партии.
«Мои коллеги и я твердо убеждены, что любая помощь Израилю не должна использоваться как рычаг для отправки десятков миллиардов долларов в Украину», - сказал один из авторов законопроекта сенатор Роджер Маршалл.
Законопроект сенаторов от Республиканской партии, называемый Законом о дополнительных ассигнованиях Израиля 2023 года, будет предусматривать помощь в размере 14,3 миллиарда долларов. Это включает 10,6 миллиарда долларов военной помощи Израилю через Министерство обороны, включая системы «Железный купол» и «Железный луч», а также средства для пополнения запасов американского оружия, присланного в Израиль, 3,5 миллиарда долларов в виде грантов на продажу военной техники за рубежом и 200 миллионов долларов на помощь в укреплении безопасности для посольства и персонала США в Израиле и эвакуации граждан США в регионе.
Предлагаемый уровень финансирования для Израиля аналогичен 14 миллиардам долларов, запрошенным для Израиля администрацией Байдена. Но администрация вложила эти деньги в более широкий пакет, который также включал 61 миллиард долларов для Украины, около 9 миллиардов долларов на гуманитарную помощь на обоих театрах конфликта, около 2 миллиардов долларов на помощь безопасности в Индийско-Тихоокеанском регионе и 14 миллиардов долларов на безопасность границы.