ԱՄՆ-ն ունի իր շահերը տարածաշրջանում, և հայկական կողմը պետք է ջանքեր գործադրի Վաշինգտոնում և այլուր Հարավային Կովկասի նկատմամբ ուշադրությունը մեծացնելու համար։ Այս մասին ԱՊՐԻ Արմենիայի կողմից կազմակերպված ԱՊՐԻ ֆորումի ժամանակ ասաց ԱՄՆ-ում Հայաստանի նախկին դեսպան Գրիգոր Հովհաննիսյանը։
Նրա կարծիքով, Հայաստանը պետք է դառնա ակտիվորեն չեզոք երկիր, որը չի հարում որեւէ դաշինքի։
Նա մատնանշեց ինստիտուցիոնալ հիշողության խնդիրը՝ հիշեցնելով, որ Հայաստանի և ԱՄՆ-ի հարաբերությունները սկսվել են ոչ թե 1990-ականներին, այլ 1920-ին։
«Այն ժամանակ  ԱՄՆ ճանաչեց Հայաստանը, այնտեղ դեսպանատուն կար, և դրոշը ԱՄՆ-ում մնում էր իր տեղում մինչեւ 1930-ականները։ Բայց հետո արդեն 1990-ականներին ԱՄՆ-ի նախագծերն ու գործարքները Ադրբեջանի հետ ամրապնդեցին Բաքվի դիրքերը և թուլացրին Հայաստանի դիրքերը»,- նշել է Հովհաննիսյանը։

У США свои интересы в регионе, и армянская сторона должна предпринять усилия, чтобы повысить внимание к Южному Кавказу в Вашингтоне и других местах. Об этом на конференции аналитического центра APRI Armenia «2023 APRIL From: Making Progress in Times of Uncertainty» заявил экс-посол Армении в США Григор Ованнисян.
По его убеждению, Армения должна стать активно нейтральной страной, которая ни к одному блоку не примыкала бы.
Он указал на проблему институциональной памяти, напомнив, что отношения Армении и США начались не с 1990-ых годов, а с 1920-го года.
«США тогда признали Армению, было посольство, и армянский флаг в США висел на своем месте до 1930-ых годов. Но затем проекты США, сделки с Азербайджаном уже в 1990-ых годах усилили позиции Баку и ослабили позиции Армении», – отметил Ованнисян.