ԱՄՆ-ն ունի իր շահերը տարածաշրջանում, և հայկական կողմը պետք է ջանքեր գործադրի Վաշինգտոնում և այլուր Հարավային Կովկասի նկատմամբ ուշադրությունը մեծացնելու համար։ Այս մասին ԱՊՐԻ Արմենիայի կողմից կազմակերպված ԱՊՐԻ ֆորումի ժամանակ ասաց ԱՄՆ-ում Հայաստանի նախկին դեսպան Գրիգոր Հովհաննիսյանը։
Նրա կարծիքով, Հայաստանը պետք է դառնա ակտիվորեն չեզոք երկիր, որը չի հարում որեւէ դաշինքի։
Նա մատնանշեց ինստիտուցիոնալ հիշողության խնդիրը՝ հիշեցնելով, որ Հայաստանի և ԱՄՆ-ի հարաբերությունները սկսվել են ոչ թե 1990-ականներին, այլ 1920-ին։
«Այն ժամանակ  ԱՄՆ ճանաչեց Հայաստանը, այնտեղ դեսպանատուն կար, և դրոշը ԱՄՆ-ում մնում էր իր տեղում մինչեւ 1930-ականները։ Բայց հետո արդեն 1990-ականներին ԱՄՆ-ի նախագծերն ու գործարքները Ադրբեջանի հետ ամրապնդեցին Բաքվի դիրքերը և թուլացրին Հայաստանի դիրքերը»,- նշել է Հովհաննիսյանը։

The US has its own interests in the region, and the Armenian side should make efforts to increase attention to the South Caucasus in Washington and elsewhere. This was said by the former ambassador of Armenia to the US, Grigor Hovhannisyan, at the APRI Forum, entitled “Progress in Times of Uncertainty,” organized by APRI Armenia.  In his opinion, Armenia should become an actively neutral country that does not belong to any alliance.
He pointed out the problem of institutional memory, reminding that the relations between Armenia and the US began not in the 1990s, but in 1920.
"At that time, the US recognized Armenia, there was an [Armenian] embassy there, and the [Armenian national] flag remained in its place in the US until the 1930s. But then already in the 1990s, the US projects and deals with Azerbaijan strengthened the positions of Baku and weakened the positions of Armenia," Hovhannisyan noted.