NEWS.am-ը ներկայացնում է Վիկտոր Դեւիս Հենսոնի հոդվածը` հրապարակված կալիֆոռնիական «The Orange County Register» պարբերականում:
Պատահաբար միացած մնացած խոսափողի շնորհիվ վերջերս հանրության սեփականությունը դարձավ Ֆրանսիայի նախագահ Նիկոլա Սարկոզիի եւ ԱՄՆ նախագահ Բարաք Օբամայի մտերմիկ զրույցը: Նրանք անկեղծորեն արտահայտվում էին Իսրայելի վարչապետ Բենիամին Նեթանիահուի մասին: «Ես նրան տանել չեմ կարողանում: Նա սուտասան է»,- ասել էր Սարկոզին: Օբամայի պատասխանը գրեթե համարժեք էր. «Ես ստիպված եմ նրա հետ գործ ունենալ ամեն օր»:
«The New York Times»-ում հրապարակված ամենատարօրինակ հրապարակախոսական հոդվածներից մեկում Փոլ Քեյնն ԱՄՆ-ին խորհուրդ է տալիս վաճառել ժողովրդավարական Թայվանի աջակցությունը 1 տրիլիոն դոլարով: Նրա կարծիքով, չինացիները շնորհակալ կլինեն Թայվանին չաջակցելու համար եւ կներեն պարտքի մեծ մասը:
Ի՞նչ պատճառով է ԱՄՆ-ն ռիսկի գնում եւ ապահովում Իսրայելի եւ Թայվանի նման երկրների անվտանգությունը: Հակառակ կողմում արաբական Մերձավոր Արեւելքն է, որն ունի նավթ, մի քանի հարյուր միլիոն մարդ եւ շատ ծայրահեղ իսլամական ահաբեկիչներ եւ աշխարհի ամենաարագ աճող տնտեսություն Չինաստանը` մեկ միլիարդից ավելի մարդկային ռեսուրսներով:
Սակայն նախագահ Օբաման պետք է հիշի, որ Ամերիկան չի առաջնորդվում միայն ազգային առավելությունների տեսանկյունից: ԱՄՆ-ն փոքր եւ խոցելի երկրներին պաշտպանելու ձգտում ունի: ԱՄՆ-ն Սադամ Հուսեյնի իշխանության տարիներին Իրաքի քրդերին փրկեց ցեղասպանությունից:
Սնանկացած Հունաստանն ընդամենը 11 միլիոն բնակչությամբ հայտնվել է հզորացող Թուրքիայի ճնշամ տակ եւ արեւելյան Միջերկրականում ԱՄՆ-ից բացի քիչ բարեկամներ ունի: Նույնը վերաբերում է Հայաստանին, որը նույնպես համեմատաբար փոքր է եւ մոտ է գտնվում պատմական թշնամիներ Թուրքիային եւ Ռուսաստանին:
Բոլոր այդ ժողովուրդները` իսրայելցիները, հակակոմունիստ չինացիները, քրդերը, հույները եւ հայերն ունեն մի քանի ընդհանուր գծեր: Նրանք ունեն փոքրաթիվ, հաճախ նվազող բնակչություն, ագրեսիվ հարեւաններ, քիչ դաշնակիցներ, բազմաթիվ ներգաղթյալներ ու փախստականներ ԱՄՆ-ում, ցեղասպանությունների ու հետապնդումների ողբերգական անցյալ: Հրեաների կեսը ոչնչացվեց Հոլոքոստում: Եթե Մաո Ցզեդունը հասներ իր նպատակին, ապա Թայվան հեռացող բոլոր հակակոմունիստները կոչնչացվեին: 1920-ականների սկզբում մոտ մեկ միլիոն հույներ սպանվեցին Թուրքիայում տեղի ունեցած էթնիկ զտումների հետեւանքով: Դրանից առաջ Թուրքիան ավելի քան 350 տարի օկուպացրել էր Հունաստանը: Մեկ միլիոն հայեր ոչնչացվեցին Օսմանյան կայսրության մայրամուտում, Առաջին համաշխարհային պատերազմի տարիներին: Պետություն չունեցող քրդերը մշտապես ենթարկվել են թուրքերի, արաբների եւ իրանցիների ճնշումներին:
Մենք պետք է հիշենք, որ Հունաստանն ու Թայվանը 1940-ականների վերջում առանց ամերիկյան ռազմական աջակցության կվերանային որպես ազատ ու անկախ երկրներ: Հայաստանն անկախ չէր, մինչեւ Ամերիկան չարագացրեց Խորհրդային Միության փլուզումը: Քրդստանը ինքնավար միավոր դարձավ միայն ԱՄՆ-ի կողմից Սադամ Հուսեյնին տապալելուց հետո: Իսրայելն առանց ամերիկյան ռազմական օգնության կարող էր վերանալ 1973-ի Ահեղ դատաստանի օրվա պատերազմում:
Իհարկե, պատմականորեն հետապնդվող այդ ժողովուրդները երբեմն կարող են հակաամերիկյան հայտարարություններ անել: Բազմադարյա հալածանքներն արտացոլող ազգային բնավորությանը կարող է բնորոշ լինել կոլեկտիվ պարանոյան եւ դավադրությունների տեսությունները: Սակայն Իսրայելը, Թայվանը, Քրդստանը, Հունաստանը եւ Հայաստանը հարուստ պատմությունով ժողովրդավարական երկրներ են, որոնք պահպանվել են ի հեճուկ բոլոր դժբախտությունների:
Առաջիկա տարիներին կրտսեր ընկերները կենթարկվեն նոր փորձությունների: Իրանը խոստանում է ոչնչացնել Իսրայելը: Մենք դուրս ենք բերում զորքերը Իրաքից, եւ Քրդստանը կմնա միայնակ: Ռուսաստանը հաճախ է խոսում նոր կայսրական դաշնության մեջ նախկին խորհրդային հանրապետությունները միավորելու մասին: Չինաստանը համարում է, որ Թայվանի միացումը ժամանակի խնդիր է: Նոր Թուրքիան սկսում է նմանվել հին կայսրական Օսմանյան սուլթանության:
Սակայն, եթե այդ փոքր երկրների պաշտպանությունը ռիսկային է, ապա մեր անհանգստությունը դրական է արտացոլում ԱՄՆ-ի հատուկ արժեքները: ՄԱԿ-ը չունի այդ երկրների անվտանգությունն ապահովելու ցանկություն եւ հնարավորություն: Փլուզվող Եվրամիությունը վեհորեն խոսում է միջազգային արժեքների մասին, բայց հազվադեպ է արյունով եւ հարստությամբ ռիսկի դիմում դրանք պաշտպանելու համար:
Միայն Ամերիկան է բավարար բարոյական եւ ուժեղ պատմականորեն խոցելի, բայց մշակույթի տեսանկյունից բացառիկ ժողովուրդներին պաշտպանելու համար: Ամոթալի կլիներ, եթե մենք շահի կամ հոգսերից խուսափելու պատճառով մոռանայինք նրանց:

Новости Армении – NEWS.am приводит статью Виктора Дэвиса Хэнсона, опубликованную в калифорнийской «The Orange County Register»:
Недавно включенный микрофон зафиксировал разговор президента Франции Николя Саркози и президента США Барака Обамы, которые вместе обливали грязью премьер-министра Израиля Биньямина Нетаньяху. Саркози насмехался: «Я его терпеть не могу. Он лжец». Обама же ответил: «Ты сыт по горло им, но мне приходится иметь дело с ним каждый день».
В одной из самых странных публицистических статей, опубликованных «The New York Times» в последнее время, Пол Кейн предложил, что Соединенные Штаты могли бы буквально продать свою поддержку демократического Тайваня по цене около $1 трлн. Он сказал, что китайцы могут быть настолько благодарны нам за то, что мы позволим им наложить руки на остров, что могут простить многое из того, что мы им должны.
Так почему же США идут на риск, обеспечивая безопасность таких стран, как Израиль и Тайвань? Конечно же, «умные деньги» – и большая часть мира – делают ставки на богатых врагах. У арабского Ближнего Востока есть нефть, сотни миллионов людей и много опасных радикальных исламских террористов. Китай силен более 1 млрд. людей – с самой быстрорастущей экономикой в мире.
Однако президент Обама должен помнить, что Америка не думает исключительно с точки зрения национальных преимуществ. На самом деле только Соединенные Штаты, кажется, имеют тягу к защите крошечных, уязвимых стран. В двух войнах и в течение более чем 12 лет запретных для полетов зон в Ираке Америка спасла курдов от геноцида Саддама Хусейна.
Греция сегодня имеет мало друзей. Ее северно-европейские кредиторы в ярости из-за ее расточительности и двуличия. Рядом восходящая Турция показывает мускулы оккупированному Кипру и в связи с новыми находками газа и нефти в Эгейском море и Восточном Средиземноморье. Короче говоря, ставшая банкротом Греция с населением всего 11 млн., находясь в одном из самых опасных окружений в истории, имеет мало сильных друзей, помимо Соединенных Штатов. То же самое относится и к христианской Армении, которая также относительно мала и близка к историческим врагам в Турции и России.
Все эти народы: израильтяне, китайцы - антикоммунисты, курды, греки и армяне – имеют несколько общих черт. Они имеют относительно небольшое – а часто и уменьшающееся – население, агрессивных соседей, мало сильных союзников, многих эмигрантов и беженцев в Соединенных Штатах и трагическую историю с преследованиями и геноцидом. Половина евреев мира погибли в Холокосте. Если бы Мао Цзэдун – самый плодовитый массовый убийца в истории – добился своего, все антикоммунистическое китайское население, которое бежало в ужасе на Тайвань, было бы уничтожено. В начале 1920-ых почти миллион греков погибли в Малой Азии в этнической чистке в Турции, которая в свое время завоевала и оккупировала Грецию более чем 350 лет. Миллион армян погибли во время распада Османской империи, во время Первой мировой войны. Курды без государства были зачастую преследуемы арабами, иранцами и турками.
Мы должны помнить, что Греция и Тайвань исчезли бы в конце 1940-ых как свободные, независимые страны без американской военной поддержки и гарантий. Армения не существовала как свободная нация, пока Америка не помогла ускорить распад Советского Союза. Курдистан превратился в автономную провинцию только тогда, когда Америка свергла Саддама Хусейна. Израиль мог исчезнуть во время войны Судного дня 1973 г. без массивной американской военной помощи.
Конечно, эти исторически преследуемые народы могут иногда быть вспыльчивыми союзниками и даже делать антиамериканские высказывания. Их национальные характеры, отражающие многовековое угнетение, понятным образом могут показаться склонными к коллективной паранойе и теории заговора. Однако Израиль, Тайвань, Курдистан, Греция и Армения являются демократическими странами с богатой историей, которая сохранилась наперекор всем невзгодам.
В ближайшие несколько лет, как никогда, наши маленькие друзья будут проверены. Иран обещает уничтожить Израиль и вскоре может получить бомбу, чтобы сделать это. Мы выводим все войска в конце года из Ирака, и Курдистан тогда будет оставлен себе. Россия часто говорит об объединении своих бывших советских государств-сателлитов в какой-то новой имперской федерации. Китай считает, что поглощение Тайваня – только вопрос времени. Новая Турция начинает больше походить на старый имперский Османский султанат.
Однако, если защита этих малых государств рискованна, наше беспокойство также положительно отражает особые ценности США. Организация Объединенных Наций не имеет ни желания, ни возможности обеспечить безопасность этих стран. Разрушающийся Европейский Союз величественно говорит о международных ценностях, но редко рискует своей кровью или богатством, чтобы защищать их.
Только Америка достаточно нравственна и сильна, чтобы защищать исторически уязвимые, но культурно уникальные народы мира. Было бы стыдно, если бы мы забыли это – либо из желания прибыли, либо потому, что нам надоели хлопоты.