Նոր հետազոտության համաձայն՝ հայտնաբերվել է, որ մամոնտի բրդոտ մաշկի մի կտորում, որը հանվել է սիբիրյան հավերժական սառույցներից, քրոմոսոմներ են պարունակվում, սա նման առաջին հայտնագործությունն է։
Հետազոտողները հայտնաբերել են 52 000 տարեկան մամոնտի մնացորդներ 2018թ.. Բելայա Գորա գյուղից ոչ հեռու, Սիբիրի հյուսիս-արեւելքում, որտեղ ցածր ջերմաստիճաններն օգնել են, որ քրոմոսոմի կառուցվածքը պահպանվի։ Դրանք մանրագույն կառուցվածքներ են, որոնք կրում են գենետիկ նյութ կամ ԴՆԹ։ Թեեւ հնագույն ԴՆԹ-ի նմուշներ նախկինում գտել են բազմաթիվ անգամներ, դրանք, որպես կանոն, խիստ հատվածայնացված են եղել եւ պարունակել են ընդամենը գենետիկ կոդի հարյուր տառ։
Հանածո քրոմոսոմները պարունակում են միլիոնավոր նման տառեր, ինչն անհամեմատ ավելի լիակատար է դարձնում պատկերացումը կենդանու գենետիկ կոդի մասին։ «Հանածո քրոմոսոմներ մինչ այժմ չեն գտնվել»,- ասել է Բեյլորի Բժշկական քոլեջի մոլեկուլյար գենետիկայի եւ մարդու գենետիկ ուսումնասիրության պրոֆեսոր, հետազոտության համահեղինակ Էրեզ Լիբերման Էյդենը։ Հետազոտության արդյունքները հրապարակվել են Cell ամսագրում։
Նախորդ հետազոտություններում հատվածները կարգավորված կառուցվածք չեն ունեցել, ավելացրել է Լիբերման Էյդենը։
«Այստեղ հատվածները հստակ տեղակայված են 3-ձեւաչափով, ըստ էության, այնպես, ինչպես դրանք տեղակայված են եղել կենդանի մամոնտի ելակետային քրոմոսոմներում»,- ասել է նա։
Հետազոտության համահեղինակ, մոլեկուլյար գենետիկայի եւ մարդու գենետիկ ուսումնասիրության ամբիոնի դոցենտ Օլգա Դուդչենկոյի խոսքով՝ քրոմոսոմները, որոնք հետազոտողներն անվանում են «չհանքայնացված քարացածություններ», գտնվում են այնպիսի վիճակում, որը բավարար է այն բանի համար, որպեսզի հավաքվի անհետացած տեսակի գենոմը կամ ողջ ամփոփ գենետիկ նյութը։
«Մենք համոզված ենք, որ դա վերաբերում է ոչ միայն մամոնտներին կամ կոնկրետ այս տեսակին, այլեւ, ըստ էության, նոր ոլորտ է բացում, որը հսկայական պոտենցիալ ունի»,- նշել է Դուդչենկոն։

Согласно новому исследованию, было обнаружено, что кусок шерстистой кожи мамонта, извлеченный из сибирской вечной мерзлоты, содержит ископаемые хромосомы - это первое в своем роде открытие.
Исследователи обнаружили останки возрастом 52 000 лет в 2018 году недалеко от деревни Белая Гора на северо-востоке Сибири, где низкие температуры помогли сохранить структуру хромосом - крошечных нитевидных структур, которые несут генетический материал, или ДНК, - в мельчайших деталях. Хотя образцы древней ДНК находили много раз и раньше, они, как правило, сильно фрагментированы и содержат всего сотни букв генетического кода.
Ископаемые хромосомы содержат миллионы, что дает гораздо более полное представление о генетическом коде животного. «Ископаемые хромосомы никогда раньше не находили», - сказал Эрез Либерман Эйден, профессор молекулярной генетики и генетического анализа человека в Медицинском колледже Бейлора и соавтор исследования, результаты которого были опубликованы на днях в журнале Cell.
В предыдущих исследованиях фрагментам также не хватало упорядоченной структуры, добавил Либерман Эйден.
«Здесь фрагменты четко расположены в 3-формате - по сути, так, как они были расположены в исходных хромосомах живого мамонта», - рассказал он.
По словам соавтора исследования Ольги Дудченко, доцента кафедры молекулярной генетики и генетического анализа человека, хромосомы, которые исследователи называют «неминерализованными окаменелостями», находятся в состоянии, достаточном для того, чтобы собрать геном или сумму всего генетического материала вымершего вида.
«Мы твердо убеждены, что это относится не только к мамонтам или к данному конкретному виду,  но, по сути, открывает новую область, обладающую огромным потенциалом», - отметила Дудченко.