2016 թվականին հետազոտողները պարզեցին, որ գրենլանդական շնաձկները կարող են ապրել մինչև 400 տարի:
Այնուամենայնիվ, թե ինչու են այս շնաձկները այդքան երկար ապրում, մնում է առեղծված: Որոշ տեսություններ ենթադրում են, որ շնաձկներն ունեն դանդաղ աճ և նյութափոխանակության ցածր արագություն, սակայն հետազոտությունները շարունակվում են:
Գիտնականները հույս ունեն, որ այս ձկների ծերացման գաղտնիքների բացահայտումը կարող է օգնել մարդկանց ապրել ավելի երկար և առողջ կյանքով: Մենք, հավանաբար, չենք ապրի մինչև 400 տարի, բայց նույնիսկ մարդկային միջին կյանքի տևողությունը ևս տասը տարով երկարացնելը բեկումնային կլինի: Այդպիսի գիտնականներից է Էվան Քեմփլիսսոնը։ Նա ուսումնասիրել է շնաձկների նյութափոխանակությունը՝ նրանց ծերացման գործընթացի մասին պատկերացում կազմելու համար:
«Գրենլանդական շնաձկան նման երկարակյաց տեսակների անատոմիայի և հարմարվողականության ավելի լավ ըմբռնումը կարող է օգնել մեզ բարելավել մարդու առողջությունը», - Business Insider-ին ասել է Մանչեսթերի համալսարանի ասպիրանտ Քեմփլիսսոնը:
Ըստ National Geographic-ի՝ գրենլանդական շնաձկները, որոնք հիմնականում հայտնաբերված են Հյուսիսային Ատլանտյան օվկիանոսներում և Սառուցյալ օվկիանոսներում, հանգիստ լողորդներ են և կարող են հասնել 8-ից 23 ոտնաչափ երկարության և մինչև 1,5 տոննա քաշի: Գիշատիչները հնարավորության դեպքում սնվում են սաղմոնով, օձաձուկով, փոկով և նույնիսկ բևեռային արջերով։ Այնուամենայնիվ, նրանք, ամենայն հավանականությամբ, երկար ընդմիջումներ կանեն կերակուրների միջև:
Քեմփլիսոնի նոր հետազոտությունը, որը նա ներկայացրել է Փորձարարական կենսաբանության ընկերության տարեկան համաժողովում, պարզել է, որ շնաձկների նյութափոխանակության մակարդակը չի կարող դանդաղել տարիքի հետ, ինչը կարող է օգնել բացատրել, թե ինչու են շնաձկներն այդքան երկար ապրում: Սա չի կարելի ասել կենդանիների մեծ մասի մասին, այդ թվում՝ մարդկանց։ Օրինակ, ծերության ժամանակ մարդու նյութափոխանակությունը դանդաղում է, ինչը կարող է նպաստել անառողջ քաշի ավելացմանը: Քեմփլիսսոնն ուսումնասիրել է հինգ նյութափոխանակության ֆերմենտների ակտիվությունը պահպանված գրենլանդական շնաձկան մկանային հյուսվածքում:
«Դուք կարող եք ակնկալել, որ այս ֆերմենտների ակտիվությունը տարիքի հետ փոխվում է տեսակների մեծ մասում», - ասաց նա: «Ոմանք ժամանակի ընթացքում կնվազեն, քանի որ դրանք կարող են սկսել ձախողվել կամ դեգրադացվել, մինչդեռ մյուսները այնուհետև կփոխհատուցեն և կմեծացնեն ակտիվությունը՝ ապահովելու համար, որ կենդանին դեռ բավարար էներգիա է արտադրում»:

В 2016 году исследователи обнаружили, что гренландские акулы могут прожить до 400 лет.
Однако, почему эти акулы так долгоживущи, остается загадкой. Некоторые теории предполагают медленный рост акул и низкий уровень метаболизма, но исследования продолжаются.
Ученые надеются, что раскрытие секретов старения этих рыб может помочь людям прожить более долгую и здоровую жизнь. Вероятно, мы не доживем до 400 лет, но даже продление средней продолжительности жизни человека еще на десять лет стало бы прорывом. Одним из таких ученых является Эван Камплиссон. Он изучал метаболизм акул, чтобы получить представление о процессе их старения.
«Лучшее понимание анатомии и адаптаций долгоживущих видов, таких как гренландская акула, может помочь нам улучшить здоровье человека», - рассказал Камплиссон, аспирант Манчестерского университета, в интервью Business Insider.
По данным National Geographic, гренландские акулы, обитающие в основном в Северном Ледовитом и северной части Атлантического океанов, неторопливо плавают и могут достигать от 8 до 23 футов (от 2,4 м до 7 м – ред.) в длину и весить до 1,5 тонн. Хищники питаются лососем, угрями, тюленями и даже белыми медведями, если есть такая возможность. Однако, скорее всего, они могут делать длительные перерывы между приемами пищи.
Новое исследование Камплиссона, которое он представил на ежегодной конференции Общества экспериментальной биологии, показало, что скорость метаболизма акул не может замедляться с возрастом, что может помочь объяснить, почему акулы живут так долго. Этого нельзя сказать о большинстве животных, включая человека. Например, метаболизм человека имеет тенденцию замедляться в пожилом возрасте, что может способствовать нездоровому увеличению веса. Камплиссон изучил активность пяти метаболических ферментов в консервированной мышечной ткани гренландской акулы.
«Можно ожидать, что с возрастом активность этих ферментов у большинства видов меняется, - сказал он. - Некоторые из них со временем будут снижаться, поскольку могут начать выходить из строя или деградировать, в то время как другие затем компенсируют это и увеличивают активность, чтобы убедиться, что животное по-прежнему вырабатывает достаточно энергии».
У гренландских акул, которых он наблюдал, возраст которых оценивался в диапазоне от 60 до 200 лет, он не обнаружил существенных изменений в активности ферментов.
Камплиссон планирует изучить больше ферментов, чтобы понять, меняются ли они с возрастом акул, и если да, то как.