Չինաստանի հարավային Գուանչժոու մեգապոլիսի հնագիտական ​​պեղումների ընթացքում հայտնաբերել են ուշ նեոլիթյան հնավայր, որը հարուստ է մոտ 4600-4300 թվականների  արտեֆակտներով, հայտնում է Xinhua-ն՝ հղում անելով Մշակութային մասունքների և հնագիտության մունիցիպալ ինստիտուտին:
Գանցաոլին տեղանքը, որը գտնվում է Հուանպու շրջանում, ուշ նեոլիթյան դարաշրջանի ավերակների կուտակում է: Տեղանքի վերջին պեղումների ընթացքում  հայտնաբերվել են 143 դամբարան, 140 մոխրե փոս կամ նկուղ, սյուների 125 փոս  և 341 առարկաներ և մասունքների հավաքածու, ներառյալ խեցեղեն և նեֆրիտե զարդեր:
2017 թվականից ինստիտուտն այս տեղանքում պեղումներ  և հետազոտական ​​աշխատանքներ է իրականացնում։
«Սա կարևոր նյութական ապացույցներ է տրամադրում Գուանչժոուում և անգամ Մարգարիտի գետի դելտայի շրջանում ուշ նեոլիթից մինչև վաղ Արևմտյան Խան դինաստիա (մ.թ.ա. 202 - մ.թ. 25) հնագիտական ​​մշակութային գիծ կառուցելու համար»,- նշել է ինստիտուտի ղեկավար Չժան Ցյանլուն։

В ходе археологических раскопок в южнокитайском мегаполисе Гуанчжоу была обнаружена стоянка эпохи позднего неолита, богатая артефактами, датируемыми примерно 4600-4300 годами, сообщает Синьхуа со ссылкой на Муниципальный институт культурных реликвий и археологии.
Стоянка Ганьцаолинь, расположенная в районе Хуанпу, представляет собой скопление руин эпохи позднего неолита. В ходе последних раскопок на этом месте было обнаружено 143 гробницы, 140 зольных ям или погребов, 125 ям для колонн, а также 341 предмет и набор реликвий, включая керамику и нефритовые украшения.
По словам главы института Чжана Цянлу, такие находки сделали Ганьцаолинь местом раскопок эпохи позднего неолита с самым большим на сегодняшний день количеством гробниц, обнаруженных в регионе Гуандун, со сложными реликвиями, богатым содержимым и множеством артефактов.
Начиная с 2017 года, институт проводит земляные и исследовательские работы на этом участке.
«Это дает важные физические материалы для построения археологической культурной линии от позднего неолита до ранней династии Западная Хань (202 г. до н.э. - 25 г. н.э.) в Гуанчжоу и даже в районе дельты Жемчужной реки», - отметил он.