Քենիացի հինգ ոստիկաններ չորեքշաբթի կանգնել են դատարանի առաջ: Կասկածներ կան, որ ոստիկանները Նայրոբիում տասնյակ կանանց սպանության և մասնատելու համար մեղադրվող տղամարդուն օգնելու փախուստի դիմել ոստիկանական խցից, հայտնում է Ֆրանսպրես գործակալությունը:
Ավելի վաղ պարզվել է, որ սերիական մարդասպանն ու մյուս բանտարկյալները փախել են՝ կտրելով կայանի մետաղյա ցանցի տանիքը:
«Մեր նախնական հետաքննությունը ցույց է տալիս, որ փախուստին օգնել են ինսայդերները», - երեքշաբթի հայտարարել է ազգային ոստիկանության պետի պաշտոնակատար Գիլբերտ Մասենգելին։
Փախուստի առնչությամբ ձերբակալված ութ սպաներից հինգը չորեքշաբթի կանգնել են Նայրոբիի դատարանի առաջ, և ոստիկանությունը պահանջում է նրանց կալանքը երկարացնել ևս 14 օրով՝ ներքին հետաքննությունն ավարտելու համար:
Ենթադրյալ սերիական մարդասպան Քոլինս Ջումայիսին և 12 էրիթրեացի փախել են Քենիայի մայրաքաղաքի հեղինակավոր թաղամասի ոստիկանական բաժանմունքից։
33-ամյա Ջումայիսին, որին ոստիկանությունը նկարագրել է որպես «վամպիր, հոգեգար» ձերբակալվել է անցած ամիս, երբ Քենիայի մայրաքաղաքի թաղամասերից մեկի աղբանոցում կանանց անդամահատված մարմիններ են հայտնաբերվել:

Пять кенийских полицейских предстали перед судом в среду, подозреваемые в том, что помогли мужчине, обвиняемому в убийстве и расчленении десятков женщин, сбежать из полицейской камеры в Найроби, сообщает AFP.
Как оказалось, он и другие заключенные сбежали, прорезав крышу станции, покрытую проволочной сеткой.
«Наше предварительное расследование показывает, что побег был совершен при содействии инсайдеров», - заявил во вторник исполняющий обязанности начальника национальной полиции Гилберт Масенгели.
Пять из восьми офицеров, арестованных в связи с побегом, предстали перед судом Найроби в среду, и полиция добивается постановления об их задержании еще на 14 дней для завершения расследования.
Предполагаемый серийный убийца Коллинз Джумаиси и 12 эритрейцев сбежали из полицейского участка в престижном районе кенийской столицы.
33-летний Джумаиси, которого в полиции назвали, «вампиром, психопатом», был арестован в прошлом месяце после обнаружения на мусорной свалке в трущобах кенийской столицы нескольких изуродованных женских тел.