2000 թվականին նկարահանված հանրահայտ «Գլադիատոր» ֆիլմը պատկերում էր հռոմեական գլադիատորների, որոնց արյունալի մարտերը չէին ավարտվում մինչև մարտիկներից առնվազն մեկը չսպանվեր: Բայց արդյո՞ք իրական կյանքում գլադիատորները կենաց-մահու կռիվ են տվել:
Իրականում երբեմն այդպես է եղել, բայց ոչ միշտ, Live Science գիտական կայքին ասել են փորձագետները։
UC Berkeley-ի հետազոտող Ալֆոնսո Մանասը, ով գլադիատորների լայն ուսումնասիրություն է կատարել, ասում է, որ ապացույցները ցույց են տալիս, որ գլադիատորների մահացության մակարդակը ժամանակի ընթացքում զգալիորեն տարբերվել է: Օրինակ, տապանաքարերի նկարները, որոնք թվագրվում են մ.թ.ա. չորրորդ դարով, Պեստումի տեղում, որը ի վերջո ընկավ հռոմեական տիրապետության տակ, ցույց է տալիս, որ «գլադիատորները սարսափելի վերքեր են ստանում»: Սա խոսում է այն մասին, որ վաղ գլադիատորական մենամարտերը ավարտվել են մեկ կամ երկու մարտիկների մահով:
Մանասը նշել է, որ գլադիատորական խաղերը բարեփոխվել են մ.թ.ա 27 թվականից հետո, ինչի արդյունքում մահացությունը կրճատվել է։ Այս բարեփոխումները տեղի են ունեցել Օգոստոս (մ.թ.ա. մոտ 30 մ.թ.ա. - մ.թ. 14) և Տիբերիոս (մ.թ. մոտ 14-37 թթ.) կայսրերի օրոք։
Թեև շատ գլադիատորներ ստրուկներ էին, բայց քանի որ մահացության մակարդակն իջել էր, որոշ ազատ տղամարդիկ կամավոր դառնում էին գլադիատորներ, ավելացրեց Մանասը:
«Մենք չգիտենք կոնկրետ կանոնները, որոնք փոխվել են մ.թ.ա. 27 թվականից հետո, սակայն ապացույցները ցույց են տալիս, որ գլադիատորը կարող է հանձնվել՝ իջեցնելով վահանը և երկարացնելով ցուցամատը», - ասել է Մանասը: Բացի այդ, կար «summa rudis» - դատավոր, որը կարող էր վերահսկել կանոնների պահպանումը և դադարեցնել մենամարտը, եթե գլադիատորը մահվան եզրին է: Եթե գլադիատորի մրցախաղերն անցկացնող անձը դա թույլ էր տալիս, ապա պարտվողին թույլատրվում էր հեռանալ ասպարեզից առանց հետագա վնասների: Եթե միջոցառման կազմակերպիչը պնդեր, որ գլադիատորը սպանվի, նա պետք է մեծ գումար վճարեր գլադիատորի տիրոջը:

В популярном фильме 2000 года «Гладиатор» изобразили римских гладиаторов, кровавые битвы которых не заканчивались до тех пор, пока по крайней мере один из бойцов не будет убит. Но  действительно ли в реальной жизни гладиаторы  сражались насмерть?
На самом деле, иногда так и было, но не всегда, рассказали эксперты научному сайту Live Science.
Исследователь из Калифорнийского университета в Беркли Альфонсо Манас, который активно изучал гладиаторов, рассказал, что данные свидетельствуют о том, что уровень смертности гладиаторов значительно менялся с течением времени. Например, рисунки на надгробиях, датируемые четвертым веком до нашей эры, на месте Пестума, греческого города, который в конечном итоге перешел под власть римлян, показывают, что «гладиаторы получают ужасные раны».. Это говорит о том, что многие ранние гладиаторские бои заканчивались смертью одного или обоих бойцов.
Манас отметил, что гладиаторские игры были реформированы после 27 года до нашей эры, что привело к снижению смертности. Эти реформы произошли во времена правления императоров Августа (около 30 г. до н. э. - 14 г. н. э.) и Тиберия (около 14-37 гг. н. э.).
Хотя многие гладиаторы были рабами, с падением смертности некоторые свободные люди добровольно стали гладиаторами, добавил Манас.
«Мы не знаем конкретных правил, которые изменились после 27 года до н.э., однако факты указывают на то, что гладиатор мог сдаться, опустив щит и вытянув указательный палец», - рассказал Манас. Кроме того, существовал «сумма рудис» — судья, который мог следить за соблюдением правил и останавливать бой, если гладиатор был на грани смерти. Если лицо, проводящее гладиаторские бои, разрешало это, проигравшему разрешалось покинуть арену без дальнейшего ущерба. Если бы организатор мероприятия настаивал на том, чтобы гладиатора убили, ему пришлось бы заплатить крупную сумму тому, кто предоставил гладиаторов.