Իր պաշտպանական օբյեկտի վրա ահաբեկչական հարձակումից հետո, որի հետևանքով զոհվել է առնվազն հինգ մարդ, Թուրքիան հինգշաբթի երկրորդ օրն անընդմեջ հարվածներ է հասցրել Սիրիայում և Իրաքում ենթադրյալ քրդական զինյալների թիրախներին, հայտնել է թուրքական Anadolu գործակալությունը:
Ըստ թուրքական լրատվամիջոցների՝ թուրքական հետախուզությունը հարվածներ է հասցրել Քրդստանի աշխատավորական կուսակցության (PKK) բազմաթիվ «ռազմավարական օբյեկտներին»։
Թուրքիան հայտարարել է, որ թիրախները ներառում էին ռազմական, հետախուզական, էներգետիկ և ենթակառուցվածքային օբյեկտներ, ինչպես նաև զինամթերքի պահեստներ։ Անվտանգության պաշտոնյան հայտնել է, որ հինգշաբթի հարվածների ժամանակ զինված անօդաչու սարքեր են օգտագործվել: Թուրքիայի ռազմաօդային ուժերը չորեքշաբթի ավիահարվածներ են հասցրել Սիրիայի հյուսիսում և Իրաքի հյուսիսում տեղակայված նմանատիպ օբյեկտների վրա՝ մի քանի ժամ անց այն բանից հետո, երբ կառավարական պաշտոնյաները PKK-ին մեղադրել են TUSAS օդատիեզերական և պաշտպանական ընկերության կենտրոնակայանի վրա մահացու հարձակման համար:
Թուրքիայի պաշտպանության նախարար Յաշար Գյուլերը հինգշաբթի հայտարարել է, որ նախօրեին ավիահարվածների հետևանքով սպանվել է PKK-ի 47 ենթադրյալ անդամ՝ 29-ը Իրաքում և 18-ը՝ Սիրիայում։
Ըստ ուրքական լրատվամիջոցների՝ հարձակվողները՝ կինն ու տղամարդը, Անկարայի ծայրամասում տեղակայված TUSAS-ի գրասենյակ են ժամանել տաքսիով, որը գրավել են վարորդին սպանելուց հետո։
Ինքնաձիգներով զինված՝ նրանք գործի են դրել պայթուցիկները և կրակ բացել, ինչի հետևանքով TUSAS-ում չորս մարդ սպանվել է, նրանց թվում՝ անվտանգության աշխատակիցը և ինժեներ-մեխանիկը:

Turkey struck suspected Kurdish militant targets in Syria and Iraq for the second consecutive day on Thursday following an attack on a key defense company facility that killed at least five people, Anadolu reported.
According to the Turkish media outlet, Turkish intelligence struck numerous “strategic sites” used by the Kurdistan Workers' Party (PKK).
The targets included military, intelligence, energy and infrastructure facilities, as well as ammunition depots, Turkey said. On Wednesday, the Turkish Air Force carried out airstrikes on similar sites in northern Syria and northern Iraq, hours after government officials blamed the deadly attack on the headquarters of aerospace and defense company TUSAS on the PKK.
Turkish Defense Minister Yaşar Güler said Thursday that 47 suspected PKK members - 29 in Iraq and 18 in Syria - were killed in Wednesday's airstrikes.
According to Turkish media, the attackers - a man and a woman - arrived at the TUSAS office on the outskirts of Ankara in a cab, which they seized after killing the driver.
Armed with assault rifles, they detonated explosives and opened fire, killing four people at TUSAS, including a security guard and a mechanical engineer.