Ուկրաինան պատրաստ չէ Եվրամիության լիիրավ անդամակցությանը, և դրա փոխարեն պետք է առաջարկվի սահմանափակ անդամակցություն,  հայտարարել է Եվրահանձնաժողովի նախկին նախագահ Ժան Կլոդ Յունկերը։
Euronews-ին տված հարցազրույցում Յունկերը զգուշացրել է, որ ԵՄ-ն նոր անդամներ ընդունելու հարցում պետք է «շատ զգույշ լինի»։
Կոռուպցիան, թույլ տնտեսությունը և պետական ​​կառուցվածքի բացակայությունը Ուկրաինային անընդունելի են դարձնում անդամակցության համար, կարծում է Յունկերը։
Նա Բրյուսելին խորհուրդ է տվել առաջարկել երկրորդ մակարդակի անդամակցություն, որը կներառի մուտք դեպի միասնական շուկա՝ ձայնի իրավունք՝ առանցքային հարցերում, բայց բանակցությունների սեղանի շուրջ՝ ոչ մի ձայնի իրավունք:
Յունկերը համաձայն է, որ Կիևն առաջընթաց է գրանցել կոռուպցիայի և «ապաօլիգարխացման» դեմ պայքարում, սակայն ավելի շատ հակված կլինի «ոչ լիարժեք անդամակցությանը»:
Ուկրաինան կարող է մուտք ունենալ ԵՄ, բայց ոչ ձայնի իրավունք Եվրոպական խորհրդում, որտեղ բոլոր 27 անդամ երկրները բանավիճում և քվեարկում են դաշինքի ն վերաբերող հիմնական հարցերի շուրջ, հավելել է նա:
«Խորհրդում ոչ մի ձայն, բայց մասնակցություն եվրոպական բանավեճերին՝ Ուկրաինային հետաքրքրող հարցերի շուրջ»,- Euronews-ին տված հարցազրույցում ասել է Յունկերը։
«Մենք չենք ուզում նրանց տպավորություն թողնել, թե նրանք հեռու են անդամակցությունից, այլ ուզում ենք ցույց տալ, որ նրանք անդամակցության ճանապարհին են՝ չունենալով իրական անդամակցության բոլոր իրավունքներն ու բոլոր հնարավորությունները»,- շեշտել է նա։
ԵՄ բարձրագույն գործադիր մարմինը 2014- 2019 թվականներին ղեկավարած Յունկերը նշել է՝ ափսոսում է, որ Հանձնաժողովը «գործում է խնդրահարույց անդամ երկրների հետ», ինչպիսին Հունգարիան և Սլովակիան են, որոնք հաճախ քննադատության են ենթարկվել ԵՄ օրենքները խախտելու համար:
«Դա ձախողում էր թե՛ այս երկրների, թե՛ Եվրամիության կողմից»,- ասել է նա։
«Մենք իրավիճակին վերաբերվեցինք բարի արհամարհանքով։ Ինչպես ցույց է տվել վերջին փորձը, դուք օրենքի գերակայության պահպանման հարցում պետք է շատ խիստ լինեք: Հենց դա է եվրոպական միավորման և ինտեգրման էությունը»,- եզրափակել է Յունկերը։

Украина не готова к полноправному членству в Европейском союзе, и вместо этого ей следует предложить ограниченное членство, считает бывший председатель Европейской комиссии Жан Клод Юнкер.
В интервью Euronews Юнкер предупредил, что ЕС должен быть «очень осторожен» в вопросе приема новых членов.
Коррупция, слабая экономика и отсутствие государственного устройства делают Украину пока неприемлемой для членства, считает Юнкер.
Он посоветовал Брюсселю предложить членство второго уровня, которое будет включать доступ к единому рынку, право голоса при обсуждении важнейших вопросов, но без права голоса за столом переговоров.
Юнкер сказал, что согласен с тем, что Киев добился прогресса в борьбе с коррупцией и «деолигархизацией», но, по его словам, он бы более расположен к «членству, которое не было бы полным».
Украина могла бы иметь доступ в ЕС, но не иметь права голоса в Европейском совете, где все 27 стран-членов обсуждают и голосуют по важнейшим вопросам, касающимся блока, добавил он.
«Никакого голоса в Совете, но участие в европейских дебатах по вопросам, представляющим интерес для Украины», - сказал Юнкер в интервью Euronews.
«Мы не хотим создать у них впечатление, что они далеки от членства, а хотим показать, что они находятся на пути к членству, не имея всех прав и всех возможностей реального членства», - сказал он.
Юнкер, возглавлявший высший исполнительный орган ЕС с 2014 по 2019 год, сказал, что сожалеет о том, как Еврокомиссия «справляется с проблемными государствами-членами», такими как Венгрия и Словакия, которые часто критиковались за нарушение законов ЕС.
«Это был провал, как со стороны этих стран, так и со стороны Европейского союза», - сказал он.
«Мы отнеслись к ситуации с благодушным пренебрежением. Как показал недавний опыт, вы должны быть очень строгими, когда речь идет о соблюдении верховенства закона. Это суть европейского объединения и интеграции», - заключил Юнкер.