Սուրբ Աթոռի մամուլի ծառայությունից հինգշաբթի առավոտյան հայտնել են, որ Հռոմի պապ Ֆրանցիսկոս I-ը լավ քնել է և առավոտյան առաջին կեսն անցկացրել է հանգստի վիճակում։
Նախաճաշից հետո Սրբազան Հայրը շարունակել է բուժումը՝ բազկաթոռին նստած։
Նա տեղեկացվել է իր համար աղոթելու բազմաթիվ նախաձեռնությունների մասին և բարձր տրամադրություն ունի, գրում է Vatican News-ը։
Շաբաթ օրը՝ մարտի 1-ին նախատեսված հոբելյանական ունկնդրությունը չեղարկվել է։
Չորեքշաբթի երեկոյան մամուլի ծառայությունից հայտնել են, որ Հռոմի պապի առողջական վիճակը վերջին 24 ժամվա ընթացքում փոքր-ինչ բարելավվել է։
«Վերջին օրերին նկատված երիկամների թեթև անբավարարությունը նվազել է, -ասված է հայտարարության մեջ: - Կրծքավանդակի համակարգչային շերտագրությունը, որը կատարվել է (երեքշաբթի) երեկոյան, ցույց է տվել թոքաբորբի բնականոն զարգացում: Արյան հետազոտությունները, որոնք կատարվել են (չորեքշաբթի) հաստատել են նկատված բարելավումը (երեքշաբթի օրը):
Հռոմի պապը շարունակում է թթվածնային թերապիայի բարձր հոսքը, սակայն չորեքշաբթի երեկոյան նա ասթմայի նման շնչառական ճգնաժամ չի ունեցել:
Ըստ Սուրբ Աթոռի մամուլի ծառայության հաղորդագրության՝ նրա վիճակի վերաբերյալ կանխատեսումները դեռևս «զգուշավոր» են:
Հռոմի պապն ուրբաթ՝ փետրվարի 14-ին, ընդունվել էր Հռոմի «Gemelli» հիվանդանոց՝ բրոնխիտով հիվանդանալուց հետո, իսկ ավելի ուշ բժիշկները նրա մոտ կրկնակի թոքաբորբ են ախտորոշել:

The Holy See press office said Thursday morning that Pope Francis I slept well and spent the first half of the morning resting.
“The Pope slept well during the night and is now resting,” the Vatican said in a brief statement.
After breakfast, the Holy Father continued his treatment by sitting in an armchair.
He has been informed of the many initiatives to pray for him and is in good spirits, according to Vatican News.
The anniversary audience scheduled for Saturday, March 1, was canceled.
On Wednesday evening, the press office said the Pope's health had improved slightly in the past 24 hours.
“The mild renal failure observed in recent days has diminished,” the statement said. - A chest CT scan performed (Tuesday) evening showed normal progression of lung inflammation. Blood tests performed (Wednesday) confirmed the improvement seen (Tuesday).”
The pope remains on high-flow oxygen therapy, but as of Wednesday evening he had not had any asthma-like respiratory crises.
According to a statement, the Holy See press office said the prognosis regarding his condition remains “cautious.”
The Pope was admitted to Rome's Gemelli Hospital on Friday, February 14, after an attack of bronchitis and doctors later diagnosed bilateral pneumonia.