Գրենլանդիան՝ աշխարհի ամենամեծ կղզին, փոքրանում է և փոխում ձևը։ Մոտ 20 000 տարի առաջ՝ վերջին սառցե դարաշրջանի բարձրակետից ի վեր, Գրենլանդիայի սառցե շերտերի հալումը թեթևացրել է ցամաքի վրա ճնշումը՝ առաջացնելով դրա տեկտոնական սալիկի և խորը ապարների դեֆորմացիա, գրում է IFLScience-ը։
Այս գործընթացի արդյունքում Գրենլանդիան փոքր-ինչ փոքրացել է։ Սակայն տվյալները ցույց են տալիս, որ այս ազդեցությունն անհավասար է կղզում. Գրենլանդիայի որոշ մասեր սեղմվում և կծկվում են, մինչդեռ մյուսներն ընդարձակվում են և ձգվում, հաղորդում է Focus-ը։ Այս երկրաբանական ցնցումների պատճառով Գրենլանդիան նույնպես շարժման մեջ է։
Ըստ նոր ուսումնասիրության առաջատար հեղինակ, Դանիայի տեխնիկական համալսարանի և NASA-ի ռեակտիվ շարժիչի լաբորատորիայի հետազոտող Ջանալ Լոնգֆորսի՝ իրենց աշխատանքի արդյունքները ցույց են տալիս, որ վերջին 20 տարվա ընթացքում կղզին տարեկան միջինը մոտ 2 սանտիմետրով շարժվել է դեպի հյուսիս-արևմուտք։
Սա հանգեցրել է Գրենլանդիայի թեթևակի փոքրացմանը, սակայն այս իրավիճակը կարող է փոխվել ապագայում՝ հաշվի առնելով կլիմայական ճգնաժամը և այսօր դիտվող սառցե շերտի արագացող հալումը: Հարկ է նշել, որ վերջին տարիներին սառույցի կորուստն ուշադրություն է հրավիրել Գրենլանդիայի դեպի դուրս մղման և բարձրացման վրա, ինչը նշանակում է, որ կղզու մակերեսն իրականում մեծացել է այս ժամանակահատվածում։
Միևնույն ժամանակ, գիտնականները նշում են, որ նկատվում է նաև հակառակ ուղղությամբ շարժում. Գրենլանդիան բարձրանում և փոքրանում է սառցե զանգվածների նախապատմական փոփոխությունների պատճառով, որոնք կապված են վերջին սառցե դարաշրջանի և դրա ավարտի հետ։
Գրենլանդիան 2.1 միլիոն քառակուսի կիլոմետր տարածք ունեցող կղզի է, որը Հյուսիսային Ամերիկայի տեկտոնական սալիկի վրա է: Այս սալերը կեղևի զանգվածային շերտեր են, որոնք դանդաղորեն շարժվում են մոլորակի մանտիայի՝ ժամանակի ընթացքում դանդաղորեն հոսող տաք, կիսաամուր ապարների շերտի վրայով: Համեմատության համար, այս զանգվածը ավելի շատ նման է խիտ օշարակի, քան պինդ մարմնի։
Գիտնականները կարծիքով՝ այս դինամիկան բացատրում է, թե ինչու է Գրենլանդիան այսօր բառացիորեն փոխում իր ձևը: Երբ սառցե շերտերը հալվում են, ցամաքի վրա ճնշում գործադրող հսկայական քաշը նվազում է: Ի պատասխան, հիմքում ընկած կեղևը և մանտիան դանդաղորեն նահանջում են՝ առաջացնելով տեղաշարժեր ֆիզիկական ցամաքային զանգվածում։
Պարզ ասած՝ կախված սառույցի հալման աստիճանից և ապարների կազմից, կղզու որոշ մասեր բարձրանում և ձգվում են, մինչդեռ մյուսները սեղմվում և մտնում են։ Արդյունքում ստացվում է երկրաբանական շարժումների կարկատանածածկոցի պես մի բան։
Դանիայի տեխնիկական համալսարանի մի խումբ նոր ուսումնասիրության մեջ վերլուծել է Գրենլանդիայի ծայրամասերում ցրված 58 GPS կայաններից ստացված տվյալները։ Այս գործիքների միջոցով գիտնականները հետևել են կղզու դիրքին, բարձրության փոփոխություններին, ապարների բարձրության փոփոխություններին և այն բանին, թե ինչպես է ցամաքը դեֆորմացվել ժամանակի ընթացքում։ Այնուհետև այս տվյալները ներառվել են մոդելում, որը, օգտագործելով վերջին 20 տարվա ճշգրիտ GPS չափումները,  հաշվի է առնում վերջին 26 000 տարվա ընթացքում տեղի ունեցած երկարաժամկետ երկրաբանական շարժումները։ Ըատ Բերգի՝ սա նշանակում է, որ մենք վերջապես կարող ենք ճշգրիտ չափել դրանք։

Гренландия – самый большой остров в мире, который уменьшается и меняет форму. С момента пика последнего ледникового периода около 20 000 лет назад таяние гренландских ледяных щитов ослабляло давление на сушу, что вызвало деформацию ее тектонической плиты и глубоко залегающих пород, пишет IFLScience.
В результате этого процесса Гренландия стала немного меньше. Впрочем, данные указывают на то, что это влияние неравномерно по всему острову: некоторые части Гренландии сжимаются и стягиваются, в то время как другие напротив – расширяются и растягиваются, передает Фокус. Из-за этих геологических потрясений Гренландия также находится в движении.
По словам ведущего автора нового исследования, научного сотрудника из Технического университета Дании и Лаборатории реактивного движения NASA Джанала Лонгфорса, результаты их работы показывают, что за последние 20 лет остров в среднем смещался на северо-запад примерно на 2 сантиметра в год.
Все это приводит к тому, что Гренландия становится немного меньше, но ситуация может измениться в будущем, учитывая климатический кризис и ускоряющееся таяние ледяного щита, наблюдаемое сегодня. Отметим, что в последние годы утрата льда привлекла внимание к выталкиванию Гренландии наружу и подъему, а потому за этот период площадь острова фактически увеличилась.
В то же время, по словам ученых, наблюдается и движение в противоположном направлении: Гренландия поднимается и сокращается из-за доисторических изменений в ледяных массах, связанных с последним ледниковым периодом и его окончанием.
Гренландия – остров площадью 2,1 миллиона квадратных километров, расположенный на Североамериканской тектонической плите. Эти плиты представляют собой массивные плиты земной коры, которые медленно движутся по мантии планеты – слою горячей, полутвердой породы, медленно текущей с течением времени. Для сравнения, эта масса скорее ведет себя как густой сироп, а не твердое тело.
Ученые считают, что эта динамика объясняет, почему Гренландия сегодня буквально меняет форму. По мере таяния ледяных щитов, огромны вес, давящий на сушу, уменьшается. В ответ нижележащая земная кора и мантия медленно отскакивают, вызывая сдвиги в физическом массиве суши.
Простыми словами, в зависимости от того, сколько льда растаяло и какова структура коренной породы, некоторые части острова поднимаются и растягиваются, в то время как другие сжимаются и опускаются. В результате создается нечто подобное на лоскутное одеяло геологических движений.
В новом исследовании команда из Технического университета Дании проанализировала данные 58 GPS-станций, разбросанных вдоль внешних границ Гренландии. С помощью этих приборов ученые отслеживали положение острова, изменения высоты, а также изменения высоты коренной породы и то, как сама земля деформировалась с течением времени. После эти данные включили в модель, учитывающую долгосрочные геологические движения за последние 26 000 лет, с использованием точных измерений GPS за последние 20 лет. По словам Берга, это значит, что теперь нам наконец удастся точно измерять