Տեղեկատվական հասարակության համաշխարհային գագաթաժողովի արդյունքների իրագործման ընդհանուր վերանայման (WSIS+20) մասով բարձր մակարդակի հանդիպմանը ՄԱԿ-ում Հայաստանի Հանրապետության մշտական ներկայացուցիչ Պարույր Հովհաննիսյանն ընդգծել է միջազգային գործընկերության առանցքային դերը՝ տեխնոլոգիական արագընթաց վերափոխումների, այդ թվում՝ արհեստական բանականության զարգացման պայմաններում, միաժամանակ` նկատի առնելով տեղեկատվական ոլորտում առաջացող հնարավորություններն ու մարտահրավերները՝ առկա թվային բացերը լրացնելու և տեղեկատվական և հաղորդակցական տեխնոլոգիաներն ամրապնդելու համատեքստում։ Այս մասին հայտնում է ՄԱԿ-ում ՀՀ ներկայացուցչությունը:
Առանձնանշվել է արդար, խաղաղ և ներառական հասարակությունների խթանման, խաղաղության և անվտանգության, մարդու իրավունքների և կայուն զարգացման առաջմղման հանձնառությունը։
Իր ելույթում դեսպան Հովաննիսյանը նկատել է, որ լինելով բազմակողմ համագործակցության ջատագով` Հայաստանը արդեն մեկ տարի է, ինչ միացել է «Ազատություն առցանց կոալիցիային»՝ պաշտպանելու առցանց ազատությունը՝ փորձի փոխանակման և երկխոսության միջոցով:
2025թ. ապրիլից Հայաստանի Բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության նախարարությունը ՅՈՒՆԻՍԵՖ-ի և «Իզմիրլյան» բարեգործական հիմնադրամի հետ համագործակցաբար, իրականացրել է երեխաների իրավունքների պաշտպանությանն ու թվային գրագիտության ու անվտանգության առաջմղմանն ուղղված նախաձեռնություններ` այդ թվում՝ ներկայացնելով «Երեխաների առցանց անվտանգության ճանապրհային քարտեզը»։

At the High-Level Meeting on the Overall Review of the Implementation of the Outcomes of the World Summit on the Information Society (WSIS+20) Ambassador Paruyr Hovhannisyan, Permanent Representative of Armenia to the UN, emphasized essential role of international partnership to bridge existing digital gaps and strengthen ICTs in the era of rapid technological transformation, including the unchecked rise of artificial intelligence, and amid emerging opportunities and challenges in the information domain.
Commitment to promoting just, peaceful and inclusive societies, advancing peace and security, human rights and sustainable development was highlighted, the Permanent Mission of Armenia to the UN informed on Facebook.
In his statement, Ambassador Hovhannisyan stressed that as a strong proponent of multistakeholder partnerships, Armenia joined the Freedom Online Coalition one year ago to contribute to protecting freedom online through shared experiences and dialogue.
Since April 2025, Armenia’s Ministry of High-Tech Industry, in cooperation with UNICEF and the Izmirlian Charitable Foundation, has implemented initiatives to protect children’s' rights and promote digital literacy and safety, including the development of a Roadmap on Children’s' Online Safety.