Պաշտոնական Պեկինը Ճապոնիային մեղադրել է ազգային անվտանգության համար անվան տակ տարածաշրջանում ռազմական ներկայությունն ընդլայնելու համար։
Ըստ Չինաստանի պաշտպանության նախարարի՝ երկու երկրների միջեւ ուժգնացող լարվածության պատճառը Ճապոնիայի նախատեսած ռազմական ծախսերի աճն է:
Նշենք, այս շաբաթ Տոկիոյում հայտարարվել էր, որ հաջորդ հինգ տարում ճապոնական բանակի սպառազինության վրա ծախսվելու է 230 միլիարդ դոլար:
Ճապոնիան մտադիր է գնել անօդաչու թռչող սարքեր, ռազմական օդանավեր, հակահրթիռային էսմինցներ, դեսանտային 52 նավեր եւ Boeing Osprey 17 տրանսպորտային օդանավ:
Ստոկհոլմի խաղաղության խնդիրների հետազոտման ինստիտուտի (SIPRI) տվյալներով՝ Ճապոնիան աշխարհում ռազմական ծախսերի մեծությամբ հինգերորդ տեղում է, Չինաստանը երկրորդ տեղում է ԱՄՆ-ից հետո, հայտնում է BBC-ի ռուսական ծառայությունը:
Նշենք, որ երկրների միջեւ տարածքային վեճ կա՝ Արեւելաչինական ծովում Սենկակու/Դյաոյութայ կղզիների պատճառով:

Официальный Пекин обвинил Японию в том, что она расширяет военное присутствие в регионе под прикрытием беспокойства о национальной безопасности.
По словам министра обороны Китая, причиной, по которой между двумя странами усиливается напряжение является планируемое увеличение военных расходов Японии.
Отметим, что на этой неделе в Токио было объявлено о том, что на вооружение японской армии в следующие пять лет будет потрачено более 230 млрд долларов.
В частности, Япония планирует закупить беспилотные летательные аппараты, боевые самолеты, противоракетные эсминцы, 52 амфибийных десантных суда и 17 транспортных самолетов Boeing Osprey с вертикальным взлетом и посадкой.
По данным Стокгольмского института исследований проблем мира (SIPRI), Япония находится на пятом месте в мире по величине военных расходов, Китай - на втором после США, сообщает русская служба BBC
Отметим, что между странами существует территориальный спор из-за островов Сенкаку/Дяоюйтай в Восточно-Китайском море.