Ստամբուլում Իսլամական համագործակցության կազմակերպության (ԻՀԿ) համաժողովից  հետո ելույթով հանդես է եկել Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանը։
Թուրքական Milliyet–ի փոխանցմամբ՝ Թուրքիայի նախագահը հայտարարել է, թե համաժողովի ժամանակ ընդունված որոշումով եւ մասնակից երկրների դիրքորոշումը ցույցը է տվել, որ Պաղեստինը միայնակ չէ։
«Այսուհետ Իսրայել–Պաղեստին հակամարտության կարգավորման մեջ արդեն հակամարտող կողմ դարձած ԱՄՆ–ը չի կարող բանակցությունների միջնորդ լինել։  Նրա դերն արդեն վերջացավ։ Մեր համար այսուհետ Արեւելյան Երուսաղեմը Պաղեստինի մայրաքաղաքն է»,–ասել է Էրդողանը։
Նշենք, որ ԻՀԿ–ի ամփոփիչ հռչակագրում նշվել է, որ կազմակերպության անդամ երկրները Արեւելյան Երուսաղեմը ճանաչում են որպես Պաղեստինի մայրաքաղաք։

Turkish President Recep Tayyip Erdoğan made a speech after the Organisation of Islamic Cooperation (OIC) summit in Istanbul.
Erdoğan stated that both the decision made during this summit and the position of its participating countries showed that Palestine is not alone, according to Milliyet (Nationality) daily of Turkey.
“The US, which already has become a conflict party in the settlement of the Israeli-Palestinian conflict, can no longer be a mediator in negotiations; its role [as a mediator] has come to an end,” said the Turkish president. “From now on, East Jerusalem is the capital city of Palestine, for us.”
The final declaration of the OIC summit in Istanbul has noted that the member countries of this organization recognize East Jerusalem as the capital city of Palestine.