«Երեկ «Լուսավոր Հայաստանի» հիմնադիր անդամներից մեկը՝ Մանե Թանդիլյանը, հայտարարեց մանդատը վայր դնելու և ԼՀԿ խորհուրդը լքելու մասին։ Անմիջապես կասկածներ ծնվեցին, որ իշխանության մատը խառն է և ինչպես «Բարգավաճ Հայաստանի», այնպես էլ «Լուսավորի» դեպքում, ընդդիմությունը քանդելու գործընթաց է գնում։
Մանավանդ Մանե Թանդիլյանը մի կողմից կուսակցության առաջատար դեմքերից է, մյուս կողմից՝ եղել է Նիկոլ Փաշինյանի կառավարության կազմում, իսկ դուրս գալուց հետո էլ շատ պասիվ կեցվածք է որդեգրել, գրեթե չմասնակցելով ԼՀԿ-«Իմ քայլը» թեժ մարտերին։
Սակայն «Լուսավորից» մեզ հավաստիացրեցին, որ պատճառը, ինչպես և նշել էր Թանդիլյանը, առողջական է՝ նա երկարատև բուժման կարիք ունի և նեղվում էր, որ չի կարողանում ակտիվ պատգամավորի դերակատարում ունենալ։
Ավելին` մեր աղբյուրներն ասացին, որ նա տևական ժամանակ է` գտնվում է արտերկրում՝ Ավստրալիայում է, այնտեղ է բուժվում և այս կորոնավիրուսի պայմաններում էլ վերադառնալու խնդիրներ կան, ուստի որոշել է դուրս գալ ակտիվ քաղաքականությունից և զբաղվել իր առողջական խնդիրներով։
Իսկ մանդատից և ԼՀԿ խորհրդի անդամությունից հրաժարվում է, որ իր փոխարեն ինչ որ մեկն առաջ գա և ավելի ակտիվ աշխատի»,-գրում է թերթը։

YEREVAN. – Hraparak daily writes: Yesterday, one of the founding members of [now opposition] Bright Armenia [Party (BAP)], Mane Tandilyan, announced that she was resigning from the [parliamentary] mandate and leaving the BAP board.
Immediately suspicions arose that the halls of power are involved and a process of disintegrating the opposition is going on (…).
However, Bright [Armenia] assured us that the reason, as Tandilyan had mentioned, was health—she needs long-term treatment, and she was upset that she is unable to play the part of an active MP.
Moreover, our sources said that she has been abroad for a long time—she is in Australia, she is being treated there, and there are issues of returning under the conditions of this coronavirus, so she has decided to leave active politics and deal with her health problems.
And she is renouncing the [parliamentary] mandate and the membership in the BAP board so that someone can come forward in her stead and work more actively.