Հռոմի Ֆրանցիսկոս պապը կրկին անդրադարձել է Լաչինի միջանցքում տիրող ծանր հումանիտար իրավիճակին․ ճանապարհն ավելի քան 40 օր արգելափակված է ադրբեջանցի կեղծ բնապահպանների կողմից։
«Ես մոտ եմ զգում բոլոր նրանց, ովքեր ձմռանը ստիպված են լինում դիմակայել այս անմարդկային պայմաններին։ Միջազգային մակարդակով անհրաժեշտ է գործադրել բոլոր ջանքերը՝ խաղաղ լուծումներ գտնելու ի շահ ժողովրդի», - ասել է նա։
Նշենք, որ Արցախը Հայաստանին ու աշխարհին կապող Լաչինի միջանցքի շրջափակումը շարունակվում է արդեն 1, 5 ամիս։ Շրջափակման պատճառով Արցախի 120 հազար բնակիչ (այդ թվում՝ մոտ 30 հազար երեխա) բազմաթիվ դժվարություններ են կրում եւ կանգնած են սովի վտանգի առաջ։ Ավելի քան 12 հազար տոննա կենսական նշանակության ապրանքներ կհասցվեին Արցախ, եթե չլիներ շրջափակումը, որի ընթացքում Կարմիր խաչի միջազգային կոմիտեի եւ ռուսական խաղաղապահ կոնտինգենտի միջոցով առաքվել է դրա միայն մի փոքր մասը։
Կարևոր հանդիպում ունեցանք դեսպան Քվինի հետ․ Թագուհի Թովմասյան
Խոսեցինք Հայաստանի Հանրապետության և Արցախի Հանրապետության…
Ներկայում Ստեփանակերտի հետ կապի միակ միջոցը միայն հեռախոսն է. Մեծ Շենի համայնքապետ
Գյուղից ունենք նաև ուսանողուհի, ով այս պահին Ստեփանակերտում է և զրկված է…
Մհեր Գրիգորյանը դեսպանին ներկայացրել է Լաչինի միջանցքի արգելափակման հետևանքով Լեռնային Ղարաբաղում ստեղծված իրավիճակը
Հանդիպման ընթացքում զրուցակիցները քննարկել են երկու երկրների միջև հարաբերությունների…
Արցախի քաղաքաշինության նախարարի պաշտոնակատարը խորհրդակցություն է անցկացրել
Հանդիպման ընթացքում քննարկվել են շրջափակման օրակարգից…
Թեհրանը հիանալի վիճակում է. ինչպե՞ս կպահեն իրենց Իսրայելն ու Իրանը հայ-ադրբեջանական էսկալացիայի դեպքում

Pope Francis again addressed the serious humanitarian situation in the Lachin corridor, which has been blocked for more than 40 days by Azerbaijani pseudo-environmentalists.
"I am close to all those who have to cope with these inhumane conditions in the midst of winter. All efforts should be made at the international level to find peaceful solutions for the benefit of people," he said.
The blockade of Lachin corridor linking Artsakh with Armenia and the world has been continuing for already 1.5 months. Because of the blockade, 120 000 Artsakh residents (including about 30 000 children) suffer a lot of hardships and face the threat of starvation. More than 12,000 tons of vital goods would have been delivered to Artsakh if not for the blockade, during which only a fraction has been delivered through the International Committee of the Red Cross and the Russian peacekeeping contingent.